Sedm klimatických rekordů, které dosud stihl rok 2016 překonat

Sedm klimatických rekordů, které dosud stihl rok 2016 překonat
18.06.2016
Již několikrát jsme Vás informovali o klimatických rekordech, které se podařilo zlomit v letošním roce. Pojďme se podívat na sestavu těch sedmi nejvýraznějších.

Tání arktického ledu v letošné sezóně překonalo prozatímní rekord z roku 2012. Maximální rozsah mořského byl již v zimě velmi nízký, květen pak překonal svůj měsíční historický záznam a stal se tak měsícem s historicky nejmenším rozsahem. Úbytek ledu byl až o 500 000 km2.

Graf rozsahu mořského arktického ledu v různých obdobích

Dokonce i globální průměrné teploty vzduchu od začátku roku, měsíc za měsícem, překonávají dosavadní maximální hodnoty. Ani minulý měsíc nebyl dle NASA výjimkou. Letošní únor pak zaznamenal dokonce největší anomálii proti dlouhodobým průměrným teplotám.  

Graf globální anomálie povrchových teplot

V Indii pak padl letos rekord nejvyšší naměřené teploty v této zemi. Těžko představitelných 51 °C bylo naměřeno 19. května v poušti oblasti Rahasthan, konkrétněji v lokalitě Phalodi. Vysoké teploty a nespočet dnů beze srážek způsobilo v celonárodní sucho, kdy v ohrožení je více než 300 miliónů obyvatel. Zbývající zdroje životadárné kapaliny – vodní nádrže, jsou střeženy obcházejícími ozbrojenými strážemi, které tak neustále kontrolují hráze přehrad, kde je bohužel stále výška vodní hladino hluboko pod běžnou úrovní.

Aljaška i zbytek Arktidy nyní zažívají rekordní teplo. Dokonce letošní jaro s průměrnou teplotou 0 °C, bylo tím nejteplejším ve státě. Aktuálně naměřené jarní teploty tak překonaly o 5,5 °C dlouhodobý průměr.

I koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře pokračují ve svém každoročním překonávání. I rok 2016 znovu vytvořil rekord. Avšak letošek překonal rekordy hned dva, kromě velikosti samotné změřené hodnoty byla rekordní i hodnota jejího nárůstu.

I na jižní polokouli padaly rekordy. Austrálie zažila svůj nejteplejší podzim s průměrnými teplotami vyššími o 1,86 °C. Dosud byly průměrné teploty překonány rokem 2005, kdy nárůst teplot byl asi o 1,64 °C.

Graf podzimních teplot v Austrálii

Velký bariérový útes je pod ochranou světového dědictví UNESCO, avšak bohužel ani to nezabránilo letošnímu bělení – tedy umírání 7 % rozlohy korálů (dle pořízených leteckých snímků).

Mapa rozsahu bělení Velkého bariérové útesu

Minulé články věnující se klimatickým rekordům roku 2016: Úroveň oxidu uhličitého v atmosféře rekordně vzrostla, Únor zlomil světový teplotní rekord, Vědci vytváří tzv. "super" korál, který by mohl odvrátit ničivé dopady oteplování oceánů

Autor: SG

frame-scrollup