Předpověď počasí

Detailní předpověď počasí na celém území České republiky. Aktuální přehled všech krajů s přesnou předpovědí až 3 dny dopředu, včetně podrobné mapy srážek na našem území zaznamenaných radarem. Na naše předpovědi a modely počasí se můžete spolehnout, data čerpáme z Českého hydrometeorologického ústavu.
Počasí je úchvatný jev, který se na některých místech naší Země mění prakticky každý okamžik. Jedná se o okamžitý stav ovzduší na určitém místě, který můžeme pozorovat. Slovo „počasí“ běžně zahrnuje například teplotu vzduchu, rychlost větru, dešťové či sněhové srážky a jiné jevy. Možná vás zajímá, co přesně způsobuje změny počasí – z našeho pohledu by se mohlo laicky zdát, že na vině je vítr, který si pohrává s oblaky a přesouvá je z místa na místo. Lokálně tomu tak může být, ale z odborného hlediska je samozřejmě příčina daleko složitější. Za změnami stojí především zemská rotace, která rozpohybuje masy vody a vzduchu.
Pro lepší pochopení termínů využijte naši encyklopedii, kde je vše důkladně vysvětleno.
Počasí chápeme jako stav troposféry, tedy vrstvy, která sahá od zemského povrchu až k tropopauze a odděluje troposféru od vyšší stratosféry. Počasí nás tak neustále obklopuje a do jisté míry také ovlivňuje. Obecný a charakteristický typ počasí v určité oblasti se specificky nazývá podnebí či klima, které se však mění velmi pomalu, zatímco počasí jako aktuální stav, se může změnit během pár minut, zvláště například ve vyšších polohách.
frame-scrollup