Únor zlomil světový teplotní rekord

Únor zlomil světový teplotní rekord
03.03.2016
Letošní únor 2016 překonal výrazně světový teplotní rekord. Jaké hodnoty byly změřeny a co je pravděpodobným důvodem nárůstu teploty vzduchu? Pokračujete ve čtení.

Teplota na planetě Zemi se minulý měsíc vyšplhala na rekordní hodnoty. Průměrná hodnota se podle meteorologických družic dostala v únoru v mimotropických oblastech na 1,5 stupňů Celsia, což je nárůst asi 0,5 °C oproti dosavadní nejvyšší anomálii. V klimatologii je to skutečně obrovská hodnota, obzvlášť když výchylky bývají většinou v oblasti setin. Únor se tak stal měsícem, který zaznamenal ze všech měsíců nejvyšší nárůst teplot, dle Alabamské univerzity v Huntsville (UAH).

Únorové teploty v porovnání s historií
Obr.: Únorový chod průměrné teloty v mimotropických oblastech
Zdroj: drroyspencer.com

Vědci vidí za zvýšením teplot vzduchu kombinaci abnormálně silných projevů El Niño, které jsou v této sezóně téměř rekordní, a také globální oteplování. El Niño mívá vrchol svých teplot v troposféře právě okolo února. Tyto výsledky by mohly mít co dočinění s mimořádně teplými měsíci v Arktidě. Některé oblasti v Arktidě byly až o několik stupňů teplejší než jsou průměrné hodnoty.

Rekordní únor roku 2016
Obr.: Výrazný nárust únorové teloty (February) v roce 2016
Zdroj: drroyspencer.com

Měřením pomocí satelitů dokážeme získat údaje i z míst v poušti, na moři nebo odlehlých lokalit deštného pralesu, kde pozemní měření není buď možné, nebo nedosahuje takové spolehlivosti. Měsíční údaje naměřených teplot zemského povrchu spravuje Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) a NASA. Dle organizace NOAA byl i měsíc leden nejteplejší od začátku měření v roce 1980. Celkově je od začátku roku nárůst teploty asi o 0,29 °C.
 

Anomálie světových teplot v lednu 2016
Obr.: Lednové anomálie 2016
Zdroj: nsstc.uah.edu, Global temperature report

Změny klimatu byly dříve skeptiky odmítány i na základě měření teplot distančními metodami družic, avšak dnes je již tato technologie srovnatelná s metodami měření teploty vzduchu na povrchu. Údaje z týmu UAH pochází ze satelitů, které měří a počítají teplotu atmosféry z výšky asi 8 kilometrů nad zemským povrchem. Satelity již takto fungují asi 40 let.

Rozložení nadnormálních teplot na Zemi
Obr.: Anomálie změřené satelity v měsíci únor dosahuje průměrné hodnoty 0,83 °C
Zdroj:
drroyspencer.com

Autor: SG

  

 

frame-scrollup