Vědci vytváří tzv. "super" korál, který by mohl odvrátit ničivé dopady oteplování oceánů

Vědci vytváří tzv. "super" korál, který by mohl odvrátit ničivé dopady oteplování oceánů
17.02.2016
Po celá léta způsobuje růst koncentrace oxidu uhličitého v oceánech bělení korálů, které je důsledkem stresových podmínek (jako je růst teploty) v jejich prostředí, následkem toho koráli odumírají. Tím, že se voda v oceánech neustále otepluje, jsou ohroženy korálové útesy na celém světě. Vědci z Havajské univerzity však nyní představili svůj plán, jak tuto pohromu odvrátit.

Vysoké teploty oceánů velmi často nutí koráli odstranit ze svého organismu řasu, která žije v jejich tkáních, následkem toho korál bledne. Avšak koráli začnou velmi brzo řasu postrádat, jelikož jim zmizí významný zdroj potravy. Takovýto korál je mnohem náchylnější k nemocem. Korál se dokáže zotavit z mírného blednutí, ale dlouhodobé bělení bývá smrtelné.

Mořská řasa pod mikroskopem
Obr.: Řasa Symbiodinium trenchi, která žije uvnitř korálů v symbióze a umožnuje jim využívat produkty fotosyntézy
Zdroj: upload.wikimedia.org

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) v říjnu 2015 vyhlásil stav třetího globálního bělení korálů. Největší projevy pak pociťují v Karibiku – tedy útesy Haiti, Dominikánské republiky, Puerto Rico a Panenských ostrovů. Letošní sezóna je mnohem pro korály drastičtější, jelikož projevy aktuálního El Niña jsou opravdu extrémní a teplota oceánu nadměrně roste.

Korálové útesy s rybami na dně oceánu
Obr.: Ohrožené korály v Karibiku, které by se mohly dočkat obnovy
Zdroj: voices.nationalgeographic.com

Výzkumníci z Havajské univerzity pracují na identifikaci skupin korálů, které jsou silně pod vlivem zvýšování teplot vod. Silnější a odolnější kmeny korálů vůči okolí jsou pak nazývány „super" koráli. Tato skupina korálů je pak nucena vydržet v laboratorních stále teplejší a kyselejší vodu. Vědkyně Ruth D. Gates tvrdí, že ne všichni koráli jsou stejně odolní a někteří dokáží odolat i nepříznivým podmínkám. Tito odolní koráli jsou pak základním kamenem pro nové generace. Jedná se tedy o proces asistované evoluce – silnější koráli, kteří dokáží přežít v nových podmínkách teplých oceánů, jsou množeni a podporováni ještě k větší odolnosti.

Společenství na korálovém útesu
Obr.: Zdravý korálový útes 
Zdroj: Jim Maragos

Tým pracovníků doufá, že během 5 let bude vytvořena banka rezistentních kmenů korálů, které pak budou vysazeni na poškozené a obnažené útesy. Cílem je, aby tyto „super koráli“ pomohli ve množení stávajícím korálů a celkově zvýšili odolnost útesů.

Nemocné korálové útesy
Obr.: Mrtvé bílé koráli v Jižním Pacifiku
Zdroj: Brian J. Skerry, National Geographic

Pokud by korálové útesy dále umíraly kvůli teplejší a kyselejší vodě, byly by mořské ekosystémy výrazně změněny a jejich obnova by byla takřka nemožná.

Autor: SG

frame-scrollup