Zítra bude až 32 °C, pak se mírně ochladí

Zítra bude až 32 °C, pak se mírně ochladí
04.07.2018
V průběhu čtvrtka a pátku se budou tvořit přeháňky nebo bouřky, které budou silnější zejména v jižní polovině území.

Po velmi studených nocích se počasí přeci jen vrací k normálu a nás tedy čeká ryze letní počasí. Severní proudění zesláblo a Slunce tak může prohřívat pevninu. To jsme mohli pozorovat již v průběhu včerejšího dne, kdy opět bylo poměrně chladné ráno, ale díky malé oblačnosti se v průběhu dne na většině území teploty dostaly nad 25 °C.

Během dnešního dne se bude dále oteplovat, takže na některých místech se už objevují tropické teploty. Největší teplo nás však čeká ve čtvrtek, kdy se maximální teploty budou pohybovat mezi 28 až 32 °C, zároveň se však opět začne aktivovat severozápadní proudění, které však nebude nikterak silné, takže ochlazování bude pozvolné a mírné. Bude to však stačit na to, aby se nad střední Evropou vytvořilo teplotní rozhraní, takže v průběhu čtvrtka a pátku se budou tvořit přeháňky nebo bouřky, které budou silnější zejména v jižní polovině území.

Obr. 1 Teplota v hladině 850 hpa naznačuje pravděpodobný vývoj teplot nad Českou republikou

Zdroj: wetterzentrale.de

Na Velkou Británii se zároveň vytvoří rozsáhlá tlaková výše, která bude zasahovat od západu do střední Evropy. Budeme však na její přední straně, takže proudění bude opět severní. Z dnešního pohledu to však vypadá, že nebude tak silné, aby toto severní proudění přineslo do střední Evropy výrazné ochlazení. Tato tlaková výše však zamezí jižnímu proudění, které ho se zatím Evropa letos nedočkala.

Právě jižní nebo jihozápadní proudění přináší do střední Evropy horké vlny, které mohou teploty dlouhodobě vyhánět nad 30 °C. Letos toto proudění zatím chybí, takže velkých veder jsme zatím ušetřeni.

Některé modely naznačují, že první horká vlna by mohla do střední Evropy dorazit kolem 15. července. Zatím se však jedná jen o hrubý výhled, který se bude určitě ještě upřesňovat.

Do té doby můžeme počítat s příjemně letním počasím, které jen přechodně mohou narušit přeháňky nebo bouřky.

Autor: TD

frame-scrollup