Díl 2. Slunce

Díl 2. Slunce
11.02.2016
Čím se z hlediska meteorologie jaké objekty sluneční soustavy vyznačují ? Kde bychom naměřili nejvyšší teplotu, našli nejsilnější bouři nebo zažili nejsilnější vichřice ?

Seriál: Meteorologie ve sluneční soustavě

Díl 2. Slunce

 

Vítám vás u dalšího dílu nového seriálu, ve kterém se podíváme na některé z nejzajímavějších meteorologických jevů ve sluneční soustavě. V dnešním díle tohoto seriálu se zaměříme na Slunce, sluneční erupce a polární záře.

 

 Slunce je jednou z mnoha hvězd ve vesmíru. Liší se zatím pouze tím, že kolem ní obíhá jediná planeta, o které víme, na které existuje život. Zda je i takových hvězd ve vesmíru více, to zatím nevíme, ale zdá se to vysoce pravděpodobné. Co ale víme již nyní, je to, že Slunce není jediná hvězda, které vděčíte za to, že teď můžete číst tento článek. Už díky explozím pradávných hvězd se do vesmíru dostaly i těžší prvky, které jsou dnes např. v podobě vápníku nebo železa ve vašem těle, v podobě kyslíku ve vzduchu, který dýcháte, vzácných prvků ve vašem počítači… (mluvíme zde v podstatě o všech prvcích kromě vodíku a helia, které údajně vznikly už na počátku vesmíru).

 

Erupce na Slunci

By NASA/SDO (AIA) [Public domain], via Wikimedia Commons

 

Hvězdy však nejsou zdaleka tak klidné a mírumilovné, jak se nám při pohledu na oblohu může zdát. Jsou to obrovské, žhavé koule plazmatu, které disponují velikou gravitační silou a vlastním, velice složitým magnetickým polem. Vysoká teplota na povrchu hvězdy vede ke vzniku hvězdného větru – vysokorychlostního proudu částic, které jsou urychlovány do okolního prostoru. Sluneční vítr má velký vliv na sluneční soustavu. Jednak je schopen narušit magnetická pole planet a vytvořit polární záře a také (pokud magnetické pole selže) může dokonce po čase “odvát“ planetární atmosféru.

 

Sluneční vítr a jeho ovlivnění planety Země na ilustraci

By Original bitmap from NASA.      This SVG image was created by Medium69. Cette image SVG a été créée par Medium69.  Please credit this : William Crochot [Public domain or CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Sluneční vítr dosahuje nejvyšší energie při slunečních erupcích – výbuších na povrchu Slunce, které souvisí právě se složitým magnetickým polem hvězd. Přesto se tohoto fenoménu nemusíme na Zemi obávat, protože sluneční erupce snad ani nedosahují takové intenzity, že by skutečně ohrozily život na Zemi. Ostatně, Slunce i Země jsou staré 4,5 miliard let a naše planeta má stále silné magnetické pole.

 

Sledování nádherné polární záře je obrovským zážitkem

 

 

Příště na téma Merkur, jeho atmosféra a teplota na povrchu.

 

Autor: PH

frame-scrollup