Za vlhký pracovní týden může výšková tlaková níže

Za vlhký pracovní týden může výšková tlaková níže
09.07.2018
Až do čtvrtečního dne se budou na většině území vyskytovat přeháňky, ojediněle i bouřky.

Tento týden nás bude ovlivňovat tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry, což vždy slibuje poměrně nečitelné počasí. Tato tlaková níže bude postupovat od severozápadu a zejména do Německa přinese velmi chladné počasí, kdy se budou místy maximální teploty pohybovat jen kolem 15 °C. I počasí v České republice bude zítra rozdělené. Zatímco v Čechách se maximální teploty budou pohybovat mezi 20 až 24 °C, na západě dokonce jen kolem 18 °C, tak na Moravě a ve Slezsku bude zítra 24 až 28 °C. Od severozápadu budou postupovat přeháňky a místy i bouřky, které mohou být ojediněle doprovázeny přívalovými srážkami.

S tím jak se výšková tlaková níže bude posouvat k východu, tak se chladný vzduch postupně transformuje a bude se oteplovat. I tak středeční a čtvrteční maxima nepřekročí 25 °C, na jižní Moravě by mohlo být přeci jen tepleji, naopak na západě Čech bude opět chladněji.

Až do čtvrtečního dne se budou na většině území vyskytovat přeháňky, ojediněle i bouřky. Oteplování a postupné ubývání oblačnosti přijde pravděpodobně až v průběhu pátku a to od jihu.

Víkend už by měl být opět vyložené letní na celém území a srážek bude postupně méně. Pokud se však někdo raduje, že toto chladnější a vlhčí počasí přinese konečně výraznější srážky, tak bude zklamán. Výraznější srážky budou mít pouze lokálnější charakter a opět to bude spíše o náhodě, kudy přeháňky nebo bouřky půjdou. Plošné a trvalejší srážky nečekejme.

Obr. 1 Sumace srážek do pátečního večera ve střední Evropě, dle modelu ICON

Zdroj: wetterzentrale.de

A komu přát nejvíce srážek? Určitě severozápadním Čechám, kde už je několik dnů v platnosti výstraha na možné požáry a také střední Moravě, kde je velmi vysoké ohrožení půdním suchem.

Obr. 2 Míra ohrožení suchem v České republice

Zdroj: chmi.cz

Autor: TD

frame-scrollup