Když jsou meteorologové v koncích – průmyslové sněžení

Když jsou meteorologové v koncích – průmyslové sněžení
20.01.2016
Věděli jste, že sněžení nemusí být jen v rukou matky přírody, ale výjimečně v něm můžeme mít prsty i my. Kvůli tomu je jen velmi obtížné tento typ sněžení předpovídat.

 

I jako u běžného sněžení je zapotřebí nízká teplota pod bodem mrazu, která ideálně dosahuje hodnot okolo -5 °C. Podmínkou průmyslového sněžení je inverzní charakter počasí. Průmyslové sněžení je většinou velmi málo husté a celkově napadne jen minimální vrstva sněhu, tedy několik centimetrů. Jak už název napovídá, příčiny průmyslového sněžení nalezneme v lidské činnost. Proto se s tímto typem sněžení setkáváme hlavně v centrech větších měst a nezřídka se stává, že v blízkém okolí metropole se žádného sněhu nedočkáme.

Průmyslový sníh nebo také industrial snow se tvoří při vysoké koncentraci škodlivin v ovzduší
Obr.: Novosibirsk zasněžený sněhem vzniklím za podpory průmyslové výroby
Zdroj: lowco2motives.wordpress.com

Aby mohlo průmyslové sněžení vzniknout, je nutné, aby nízká oblačnost (typ mraků stratus) byla ve výšce okolo 100 metrů (do 150 m) od zemského povrchu a většinou dosahovala do výšky 300 metrů (vrstva mraků musí být vysoká alespoň 200 metrů). Nad vrstvou oblačnosti je již slunečné počasí s jasnou oblohou. Pro vznik průmyslového sněžení jsou důležitým faktorem i bezvětří a vysoká vlhkost vzduchu. Pokud by však nebylo v nízké oblačnosti žádné proudění, nevznikly by srážky žádné, ale spíše se vytváří námraza či jinovatka. Průmyslové továrny však většinou nějaké proudění vytváří a mohou tak uvést do pohybu celý mechanismus sněžení. Z komínů mnohých podniků vychází teplý a nasycený vzduch, který díky své nižší hmotnosti vůči okolnímu vzduchu stoupá vzhůru až narazí na vrchní vrstvu inverze (zmíněných 300 metrů). Tam už vzduch z komínů nemůže dál stoupat a začne se zde vytvářet sníh – sněhové vločky. Jakmile tyto vločky dosáhnou potřebné velikosti, začnou padat na zemský povrch. Nejčastěji k tomuto typu sněžení dochází v noci a jeho intenzita se zvyšuje směrem k času východu Slunce.

Satelitní snímek území v oblasti Beneluxu
Obr.: Oblast Beneluxu snímaná satelitem Terra, kde bílé části jsou zasněžené oblasti, které kopírují průmyslová centra
Zdroj: Terra

V průmyslových zónách skrytých pod vrstvou nízké oblačnosti, kde se hromadí vlhký vzduch z komínů, tak vzniká malé mikroklima. Navíc tvorba vloček v tomto prostřředí je o to jednoduší, že vzduch průmyslových zón obsahuje větší množství prachu a jiných malých částic, které pak slouží jako jádro pro vznik vločky.

Většinou se o průmyslové sněžením jedná, pokud na nás křičí v nadpisu článku hesla jako: Dnes v noci sněžilo v Praze, Plzni, Ostravě či v jiném velkém městě s výraznou průmyslovou výrobou. 

Průmys v Ostravě a poprašek průmyslového sněhu
Obr.: Ostrava pod průmyslovým sněhem
Zdroj: ostravablog.cz

Autor: SG 

frame-scrollup