Ovlivnil chladný závěr zimy populaci klíšťat?

Ovlivnil chladný závěr zimy populaci klíšťat?
14.03.2018
S nástupem teplých dnů mnoho z nás vyráží do přírody. Probouzí se některá zvířata ze zimního spánku a objevuje se i první hmyz, výjimkou nejsou ani nebezpečná klíšťata. Říká se, že chladná zima dokáže jejich populaci značně utlumit, je tomu opravdu tak?

Lidí se často domnívají, že teploty hluboko pod bodem mrazu mohou snížit počty jedinců nežádoucích klíšťat. Jarní, letní a částečně i podzimní měsíce by pak pro nás a naše domácí mazlíčky mohly být výrazně příjemnější. Vědci se však shodují, že toto tvrzení není úplně tak pravdivé.

Chladné počasí dokáže zabít dle nového výzkumu Pensylvánské univerzity pouze okolo 20 % populace klíšťat. V laboratorních podmínkách klíšťata většinou umírala mezi -18 až -25 °C, avšak v přírodě je tento hmyz ohrožen dalšími faktory a může zahynout i při teplotách o něco vyšších. Na druhou stranu v laboratořích panují konstantě nízké teploty, které jsou výrazně nebezpečnější. Ve volné přírodě má klíště možnost se ukrýt do listí nebo do půdy, což mu opět pomáhá vyrovnat se s nepříznivým počasím o něco lépe. Stejně tak může pomoci sněhová pokrývka. Studie také ukázala, že některá klíšťata se ukrývají v podmáčených lokalitách, které se později mění led, avšak zamrzání opět klíšťatům nijak neublíží.

Klíště na listu
Zdroj: wikimedia.com

Nejvíce klíšťat zpravidla zahyne, pokud se velmi často střídají venkovní teploty. Při teplých dnech klíště vylézá ze svého úkrytu, a pokud se rychle znovu ochladí, nemusí si včas své útočiště opět včas nalézt.

Pro naše území vydává každé pondělí a čtvrtek Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem za podpory Ministerstva zdravotnictví předpověď aktivity klíšťat pro daný týden. První předpověď by se měla objevit se začátkem měsíce dubna a obvykle se pravidelné zpravodajství vydává až do října. Termíny se mohou přizpůsobit aktuálnímu průběhu zimy. Někdy se proto začíná s předpověďmi již v březnu a končí až v listopadu. Poslední loňská předpověď byla vydána 19. 11. 2017.

frame-scrollup