Čtyři nejnovější technologie, jak odbourat přebytečný uhlík z atmosféry

Čtyři nejnovější technologie, jak odbourat přebytečný uhlík z atmosféry
23.07.2016
Zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je na předních příčkách největších hrozeb pro další vývoj klimatu na naší planetě. Snad i proto mnoho vědeckých týmů po celém světě pracuje na nejnovějších technologií, které by mohly tento problém vyřešit. Budoucnost vědci vidí např. v kávové sedlině nebo unikátní látce zvané Ionex.

Lidská společnost v dnešní době vypouští velké množství uhlíku do ovzduší jak z automobilové či letecké dopravy, tak i z továren a tepelných elektráren po celém světě. Znečištění ovzduší oxidem uhličitým doslova vaří naši planetu. Letošní rok dokonce vytvořil dosavadní rekord jeho koncentrace. O této situaci jsme Vás již informovali v našem článku: Úroveň oxidu uhličitého v atmosféře rekordně vzrostla. Vědci proto hledají způsob jak plyn z atmosféry pohltit a vrátit jej zpět na zem.

Dosud se zdál jako nejefektivnější způsob boje proti uhlíku obyčejná vegetace, jenž je přirozeným spotřebovatelem uhlíku při fotosyntéze. Avšak nyní technologie dosáhla úrovně, jenž se může rovnat nejlevnějšímu přístupu – výsadbě rostlin. V následujícím textu si zmíníme 4 nejvíce slibné projekty.

Klaus Lackner a jeho tým vyvinul látku zvanou „Ionex,“ která může přijímat oxid uhličitý ze vzduchu. Tento bílý plast absorbuje CO2 asi 1000 krát rychleji než to dokáže běžný strom. Plast uhlík zase vypustí po namočení, avšak v tuto chvíli již unikající plyn zachytí předem připravená láhev. Poté je možné Ionex znovu použít. Další výhodou je flexibilita materiálu, který se může vyrábět v široké škále tvarů a designů.

Možná technologie budoucnosti
Obr.: Vynálezce Ionexu
Zdroj: © Popular Science

Vědci z Lawrence Livermore National Laboratory zase vyvinuli malou kapsli, jenž také dokáže uhlík z atmosféry odchytit. Oxid uhličitý proniká dovnitř propustnou polymerní slupkou kapsle, ale uvnitř již reaguje s hydrogenuhličitanem sodným, jenž brání jemu úniku ven. Kapsle by mělo být později možné tisknout pomocí jednoduchých 3D tiskáren.

Modrofialové kapsle
Obr.: Uhlík zachycující kapsle
Zdroj: © Popular Science

S novým přístupem přicházejí i v Kanadě, kde inženýři navrhli obří ventilátory, jenž nasávají okolní vzduch. Oxid uhličitý je zde zachycen ve speciální kapalině, která může být dokonce později využívána jako palivo. Ač můžou tyto turbíny vypadat příliš mohutně, ve skutečnosti by výsadba stromů zabrala 1 000 větší prostor, aby vykonala stejnou práci.

Obří ventilátory na poušti
Obr.: Obří ventilátory nasávají skleníkový plyn CO2
Zdroj: © Popular Science

Může se to zdát jako nápad z nějakého sci-fi románu, ale opak je pravdou. I kávová sedlina může pomoci v boji proti oteplování naší planety. Smícháním zbytků po dobré kávě s hydroxidem draselným vznikne směs, jenž při zahřátí produkuje materiál schopný zachytit a ukládat metan, jenž je dalším velmi silným skleníkovým plynem zvyšující teplotu naší atmosféry.

Káva patří mezi nejpoužívanější pochutiny
Obr.: Kávová sedlina může zachycovat metan
Zdroj: © Popular Science

Zda se tyto technologie osvědčí, bychom mohli posoudit již v příštích letech.

Autor: SG

frame-scrollup