Vše o nebezpečí blesků

Vše o nebezpečí blesků
13.04.2017
Příroda nás dokáže překvapit svou krásou, ale i krutostí. Bohužel nezřídka mohou nejrůznější projevy počasí brát i životy. Dnes se zaměříme na bouřky, konkrétně pak na jednu z jejich hlavních aktivit – blesky. Při jakých lidských činnostech dochází nejčastěji k úmrtí při zasažení bleskem? Zajímavé statistiky na Vás čekají níže ve článku.

Od začátku tohoto roku jsme už mohli mít tu čest s několika bouřkami, avšak vrchol jejich aktivity se bude konat až v nejteplejší sezóně. Avšak právě jarní a letní počasí vybízí k nejrůznějším venkovním aktivitám, které mohou končit i velmi nešťastně. Na úder blesku umírají přibližně 2/3 lidí právě při výkonu volnočasových aktivit. I přesto, že pravděpodobnost zasažení bleskem v daném roce je rovna asi jedné k 1,1 milionu, během průměrného života je to pak jedna k 13 500. A tak seznam obětí neustále roste. Nejvíce obětí je pak zaznamenáno od června do srpna (asi 70 % nehod).

A jaké aktivity jsou nejvíce nebezpečné? Na prvním místě se umístilo rybaření, přičemž jen v USA zemřelo mezi lety 2006 – 2016 velmi nešťastně 33 rybářů, z nichž téměř všichni byli muži. Ale i celkově mezi obětmi převládají muži (79 %). Ženy jsou dle statistik nejvíce ohroženy na lodích (téměř 40 % úmrtí). I plážové aktivity můžou být nebezpečné, během 10 let zemřelo v USA 20 lidí na pobřeží.

 Rybáři na bárce v bouřce
Zdroj: Etsy.com

Loňský rok se opět zapsal v černých číslech, která byla dokonce nejhrozivější od roku 2007. Nicméně celkový trend počtu úmrtí má spíše klesající tendenci. V minulosti se objevilo několik výrazných nárůstů obětí, především pak s rozvojem telefonu a elektrické sítě. Mezi roky 40. až 70. lety tvořily nejvyšší podíl zemřelých pracující v zemědělství. Během posledních 10 let pak dle statistik USA zahynulo 17 farmářů.

Jaké jsou rady odborníků? Pokud vás venku překvapí bouřka, nejúčinnější je utíkat do bezpečí. Výborným úkrytem se pak může stát i obyčejný automobil. Pokud je přístřešek v nedohlednu, nesetrvávejte pod stromy ani jinými vysokými objekty. Také není vhodné stát v otevřeném prostoru. Pokud se ocitnete například na holém poli, přečkejte bouřku v leže. Pokud tvoříte větší skupinu lidí, je lepší se rozptýlit nežli se pohybovat pohromadě. Nezapomínejte, že blesk se může objevit i více jak 15 km od ohniska bouře.

 Vyvrácený strom po bouři
Zdroj: 
cz.depositphotos.com

Autor: SG

frame-scrollup