V Pacifiku vzniká nová tropická bouře, ale ani Atlantik není zahanben

V Pacifiku vzniká nová tropická bouře, ale ani Atlantik není zahanben
05.10.2017
Letošní sezóna hurikánu je opravdu abnormálně čilá, především pak v Atlantiku se střídala jedna bouře za druhou. Aktuálně se tvoří u mexického pobřeží další systém, ale tentokrát v Tichém oceánu, nicméně ani Atlantik neřekl poslední slovo.

Dle Amerického Národního centra pro hurikány se právě u jižního pobřeží Mexika tvoří v Pacifiku nová tropická bouře, která dostala jméno Ramon. Její pohyb je nyní předpověděn poměrně přesně. Očekává se masivní přísun srážek do jihozápadní části Mexika. Naštěstí se nepočítá s výraznějším zesílením bouře, a tak by ani neměla dosáhnou hodnot pro kvalifikaci hurikánu. Při vzniku se rychlost větrů bouře pohybovala okolo 75 kilometrů v hodině. Včera se již intenzita navýšila na 95 km/h. Posun bouře byl vypočten na hodnotu 11 km/h, její pohyb je stále západním až severozápadním směrem.

Hurikán Ramon ovlivní jihozápadní pobřeží Mexika
Obr.: Průchod tropické bouře Ramon
Zdroj: AccuWeather

Mezitím vzniká tropická deprese vzduchu v Atlantickém oceánu na pobřeží Střední Ameriky. Ve státech Honduras a Nikaragua se očekávají srážkové úhrny od 380 mm do 500 mm. Větší přísun srážkové vody zažije i Kostarika nebo Panama. Nejsilnější vlna deště se očekává právě dnes. Zítra se hlavní ohnisko přesune na severozápad Karibského moře. Později by mohlo dojít k zesílení bouře poté, co se bude přibližovat k pevnině Spojených států Amerických. Pokud se predikce potvrdí, USA může očekávat novou masu srážek už o víkendu. Pravděpodobně bouře zakotví v Golfském zálivu tuto neděli. Aktuálně se rychlost větrů pohybuje okolo 55 km/h. 

Satelitní snímek tropické bouře Ramon u pobřeží Mexika v Pacifiku
Obr.: Průchod tropické bouře Ramon - přepočty srážek
Zdroj: AccuWeather


Autor: SG

frame-scrollup