Top 10 nejsušších míst na Zemi – II. část

Top 10 nejsušších míst na Zemi – II. část
22.11.2016
V prvním díle jsme se zaměřili pouze na Africký kontinent, kde se i nachází více jak polovina míst našeho seznamu. Dnes navštívíme regionů mnohem více, nezapomeňte se připojit.

Posledním africkým státem, který se umístil v našem řebříčku, je Libye. Zde nalezneme vůbec nejsušší místo celého kontinentu. Region Kufra se dočká ročně pouze 0,860 mm srážkových úhrnů. Nachází se zde jen několik málo oáz, které jsou domovem lidí a zvířata. Tyto oázy zde mohly vzniknout díky přírodním zásobám podzemních pramenů.

Zelená oáza v poušti
Obr.: Nový zemědělský projekt Kufra 
Zdroj: Imgur

Nyní se přesuneme do Jižní Ameriky. Průměrné úhrny v Chilském městě Arica činí za rok 0,761 milimetrů. Toto město sice nedostává téměř žádné srážky, ale přesto je zde docela vysoká vzdušná vlhkost. Vlhký vzduch právě umožňuje v této oblasti život. Arica je obklopena částí světoznámé pouště Atacama, kde se déšť neobjevil více jak 500 let. Tento region je znám jako nejsušší obydlené místo na planetě, co se týče úhrnů srážek.

Přístav na pobřeží u oceánu
Obr.: Město Arica
Zdroj: Pinterest

Chile bylo vystavěno i přístavní město Iquique, které leží západně od pouště Atacama. Místní se zde potýkají s mírným pouštním podnebím a extrémně nízkými teplotami. Také zde vypadne velmi málo srážek, pokud vůbec (průměrně 5,08 mm za rok). Nicméně tyto nepříznivé klimatické podmínky nebránily vzniku několika plážových letovisek.

Moderní zástavba na pomězí pouště a moře
Obr.: Město Iquique
Zdroj: Gdziesakasperki.pl

Další suché přístavní město leží taktéž na Jihoamerickém kontinentě. V Peru v sídle Ica bývá průměrný úhrn srážek 2,29 mm. Opět v jeho sousedství nalezneme poušť Atacama. Město však nebylo vždy takto suché. V roce 2007 vědci zde nalezli fosilní pozůstatky tučňáků,  kteří oblast obývali asi před 30 miliony let.

Oblačnost nad pouští
Obr.: Město Ica
Zdroj: Zirhamia

Na závěr se podíváme do Antarktidy, konkrétně pak do lokality McMurdo Dry Valleys. Průměrné roční srážky jsou zde rovny 0 mm. Jedná se tedy o nejsušší místo na světě. Sucho je způsobeno vysokými horami, které blokují přísun vlhkého vzduchu z moře. Z toho důvodu se na ploše 4 800 km2 nenachází ani žádný sníh.

Sucho ve skalnatém kaňonu
Obr.: McMurdo Dry Valleys
Zdroj: Popular science

První díl

Autor: SG

frame-scrollup