Top 10 nejsušších míst na Zemi – I. část

Top 10 nejsušších míst na Zemi – I. část
21.11.2016
I přesto, že je téměř 71 % zemského povrchu pokryto vodou, existují regiony, které nezažijí srážky po celá léta. Pojďme se podívat na první část seznamu top 10 nejsušších míst na naší planetě.

Asi většina z nás si pod nejsuššími oblastmi Země představí Africký kontinent. A skutečně se zde nachází mnoho území, které jsou na srážky vysoce chudé. Dokonce v Africe je lokalizováno hned 6 položek seznamu.

Ve státě Namibie se nachází region Pelican Point, kde ročně spadne průměrně 8,13 mm srážek. V podstatě se jedná o úzký, ale poměrně dlouhý plochý poloostrov pokrytý převážně pískem, vybíhající do jižního Atlantiku. Místo je velmi populární mezi surfaři.

Maják po ústupu moře
Obr.: Pelican point
Zdroj: Namibia Safari, Holiday & Travel Information

V Súdánu nalezneme místo, které ročně průměrně zaznamená pouhých 2,45 mm. Vádí Halfa je pouštním městem, které leží v Saharské poušti. Říká se o něm, že je nejslunnějším sídlem planety, protože zde povrch skutečně obdrží extrémní množství slunečního svitu. Region zažívá dlouhá, horká léta a krátké, teplé zimy téměř bez deště.

Město na poušti
Obr.: Město Vádí Halfa
Zdroj: Britannica.com

Zůstaneme-li v Africe, nesmíme opomenout stát Egypt, který má v žebříčku dokonce 2 zástupce. Luxor si ročně přijde na zhruba 0,862 mm srážek. Díky čemuž je to jedno z nejžhavějších a nejslunnějších měst světa. Právě zde se ukrývají jedny z nejslavnějších nálezů starověkého Egypta. Pro tento region jsou typické horké větry – nazývané Khamsin, které sem přichází z nedaleké Západní poušti. Běžně se zde vyskytují i písečné bouře. V průběhu celého roku je zde jasno a zemský povrch získává asi 4000 hodin slunečního svitu ročně.

Staré egyptské památky v Luxoru
Obr.: Luxor
Zdroj: tripwow.tripadvisor.com

Egyptě ještě zůstaneme a zakončíme zde i první část seznamu. Oblast Ausán z místních dešťů vytěží ročně jen 0,861 mm vody. Paradoxem je, že zde byla vybudována obrovská Asuánská přehrada na řece Nil. Tato výstavba v neobvyklé suché lokalitě s relativní vlhkostí pouhých 26 % je poměrně raritou. Průměrně se zde teplota vzduchu v létě drží na 40 °C, zimy jsou pak velmi krátké a průměrná teplota převyšuje 8 °C.

Pohled na Asuan s dopravní infrastrukturou a loděmi
Obr.: Asuán
Zdroj: Egypt - TripZone.cz

Autor: SG

frame-scrollup