Thomas byl na některých místech velmi silný
Již ve čtvrtek jsme vás informovali o nebezpečí, které v sobě skrývala tlaková níže Thomas. Západní, střední a částečně i východní Evropa pocítila, že hluboké níže postupující do relativně vysokého tlaku vzduchu jsou velmi nepříjemnou záležitostí.
Thomas se začal prohlubovat nad Atlantikem a mířil dál směrem nad Evropu. Až 150 km/h naměřili meteorologové na pobřeží Holandska. V tomto prostoru se vyskytovaly velké vlny a některé níže položená místa v Holandsku byla zatopena. Silný vítr byl zaznamenán i v Německu, kde nárazy větru vyvracely stromy a ojediněle docházelo i k poničení střešních krytin.
Velmi silný vítr se od západu na východ koncentroval do pásu. V ranních hodinách se největší nárazy větru objevily v Čechách. Vítr na mnohých místech porážel stromy, ČEZ musel vyhlásit na některých místech kalamitní stav, protože nefungovala elektrika. Vlaky začaly nabírat velké zpoždění. Během dopoledních hodin se silný vítr přesunul na Moravu a do Slezska, kde byla situace podobná. O něco lépe na tom byla jižní Morava a Zlínský kraj, kde byly nárazy výrazně slabší.
Během jednoho dopoledne hasiči museli vyjet k 750 případům. Většinou se jednalo o blokující stromy na cestách či o poškozené střechy.
Obr. 1 Nechat zaparkované vozidlo u stromů se včera některým lidem vymstilo
Zdroj: idnes.cz
Největší sílu si však Thomas schoval až pro Slovensko. Tam totiž včera meteorologové naměřili největší náraz větru za posledních 66 let. Na Lomnickém Štítě byl zaznamenán náraz větru 60 m/s, což je v přepočtu neuvěřitelných 222 km/h. Podle Saffirova-Simpsonovy stupnice by tento náraz patřil do hurikánu 4. kategorie. Podle Fujitovi stupnice by šlo o sílu tornáda F3. Jedná se o opravdu velmi mimořádný náraz větru. Naštěstí se odehrál v místě, kde téměř nic takový vítr nemůže poškodit. Kdyby se takový náraz objevil v obydlené oblasti, tak by byly škody katastrofální.
Obr. 2 Naměřená rychlost větru na území Slovenska
Zdroj: shmu.sk
Autor: TD