Sesuvy půdy v Bangladéši si vyžádaly nejméně 94 obětí

Sesuvy půdy v Bangladéši si vyžádaly nejméně 94 obětí
14.06.2017
Silné deště podmínily vznik sesuvů půdy, které na jihovýchodě Bangladéše připravily o život 94 lidí. Počet obětí pravděpodobně není konečný, jelikož se do odlehlých oblastí pomoc dostává velmi pomalu.

Není stále jasné, zdali jsou všichni vesničané v bezpečí poté, co byly v pondělní zasaženi obrovskou masou bláta a suti. Nejvíce ohroženy byly osady v členitém terénu, kde se rychle hromadí materiál z kopců směrem do údolí. Mluvčí tamní armády potvrdil, že vojáci usilovně pracují na odklizení bahna z místních komunikací. Bohužel dva z nich přišli při své práci o život a další byli zraněni. Zahynuli i dva strážníci, kteří pátrali v horách po přeživších.

Sesuv bahna v Bangladéši
Obr.: Místní hasiči hledají mrtvá těla po sesuvu půdy v Bandarbanu, 13. červen
Zdroj: © AFP/Getty Images

Deště začaly velmi brzy v pondělí a přetrvávaly do úterka. Jakmile došlo k přetrhání oblačnosti, začaly záchranné práce, které se zaměřily na co nejrychlejší pátrání po zasažených obyvatelích. Nakonec sami hasiči, policie i vojáci měli problémy dosáhnout odlehlých lokalit. Doposud jsou některé oblasti odtrženy od světa, a proto zatím není počet obětí definitivní. Nejvíce úmrtí zatím hlásí Rangamati, kde úřady oznámily smrt 35 lidí. Zde jsou patrné i největší škody, přičemž došlo ke stržení asi 5 000 domů. Dalších 23 zemřelých bylo nalezeno v Chittagongu a 10 životů vyhaslo v Bandarbanu. Neustále seznam obětí narůstá. Otevřeno bylo celkem 6 evakuačních center, kde se lidem dostává základní pomoci. 

Mapa Bangladeše
Obr.: Nejvíce zasažené oblasti
Podklad: mapy.cz

Bangladéš je nyní uprostřed monzunové sezóny. Silné pondělní deště byly způsobeny depresí vzduchu nad Bengálským zálivem, kam se začal z oblasti vysoké tlaku nad oceánem šířit vlhký vzduch. Nyní Bangladéš obývá 160 milionů lidí, kteří jsou velmi často ohrožováni tropickými bouřemi, záplavami a právě sesuvy. Navzdory zlepšujícímu se varovnému systému, mnozí odmítají opustit své domovy. Navíc stále vznikají nové stavby v nebezpečných lokalitách, i přesto, že se místní úřady snaží tento typ zástavby eliminovat. V roce 2007 si sesuv v okolí Chittagongu vyžádal 130 životů.

Sesuv půdy v Bangladeši
Obr.: Záchranné práce
Zdroj: en.neonetwork.pk

Nedávno také oblast Bangladéše zasáhla bouře Mora

Autor: SG

frame-scrollup