Bouře Mora si v Bangladéši vyžádala 3 životy a zničila tisíce domů

Bouře Mora si v Bangladéši vyžádala 3 životy a zničila tisíce domů
31.05.2017
Tropická bouře včera zasáhla jižní část Bangladéše. Prozatím úřady potvrdily smrt 3 lidí a zničení tisíců skromně vystavěných domů na odlehlých ostrovech Bengálského zálivu a ve městě Cox's Bazar. Bouře dostala jméno Mora.

Mora začala okupovat jižní pobřeží Bangladéše v úterý ráno. V ohrožení byl především ostrov Moheshkahli a blízké město na pevnině – Cox's Bazar. Samotný ostrov má pak rozlohu necelých 300 km2. Naštěstí pohotovostní služba včas varovala místní a někteří z 300 000 obyvatel byli evakuováni do bezpečí již v pondělí. Připravena byla asi tisícovka přístřešků, přičemž ruku k dílu přidalo více než 20 000 dobrovolníků, kterým se podařilo vše rychle a účinně zorganizovat. I přesto se nepodařilo všechny zachránit. Představitel zasaženého regionu Ali Hossain oznámil úmrtí dvou žen a jednoho muže, kteří zahynuli na třech různých místech. Příčinami smrti byly náhlý sesuv půdy a pády stromu na domy obětí. Celkově bylo úplně zničeno 20 000 domů. Aktuálně probíhá sčítání škod, které však vzhledem k zasažené lokalitě nebudou příliš výrazné. Na druhou stranu bude nutné vystavět nové přístřešky, které by již mohly využít odolnějších materiálů. Všichni totiž mají ještě v paměti tragickou událost z roku 1991, kdy 10 000 lidí zahynulo následkem cyklónu. Dalších 8 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy na ostrově Saint Martins.

Dateltní snímek oka tlakového komplexu
Obr.: Satelitní snímek tropické bouře Mora
Zdroj: NASA

Aktuálně od úterního večera dochází ke slábnutí bouře a postupně se mění v tropickou depresi vzduchu. Samotné území si tak může oddechnout i od ničivých větrů, které dosahovaly rychlosti až 120 km/h. Nicméně je otázkou na jak dlouho. Tato oblast bývá silnými bouřemi atakována poměrně často.

Úprk obyvatel Bangladeše po sesuvech půdy
Obr.: Návrat domů
Zdroj: © The Associated Press 

Autor: SG

frame-scrollup