Proč krásná, modrá jezera na východě Antarktidy nahánějí vědcům strach
Supraglaciální jezera se tvoří během teplejších letních měsíců, kdy teploty vzduchu mají tendenci stoupat nad bod mrazu. Čím vyšší je teplota vzduchu na povrchu, tím více led taje, následkem toho se tvoří tato jezera. Avšak oslňující, modravá jezírka jsou vážnou hrozbou pro ledovce. Vznik těchto jezerech může být spojován se změnou klimatu a rostoucí globální teplotou naší planety.
Není to však poprvé, co vznikala tyto jezera. Dokonce Antarktida není jediným místem, kde tato ledovcová jezera rostou. Grónský ledovec, který doposud taje nejrychleji ze všech ledovců Země, je další lokalitou, kde tato jezera vznikají.
Obr.: Ledovcová jezera Antarktidy
Zdroj: NASA
Na opačné straně zeměkoule leží největší a nejchladnější ledová masa Země – Antarktida. Východní Antarktida je považována za mnohem stabilnější a méně dynamičtější než zmíněné Grónsko či jiné části Antarktidy, a proto je zájem o nově vznikající jezera mnohem větší. Nová studie použila meteorologické záznamy a družicové snímky z letního období od roku 2000 – 2013, kdy se vytvořilo téměř 8 000 supraglaciálních jezer na vrcholu ledovce Langhovde ve východní Antarktidě. Voda v jezerech se navzdory nízkým teplotám neustále pomalu vypařuje, což vede k rychlejšímu úbytku ledovce. Jezera, mimo to, že odvádějí vodu z ledovce výparem, přispívají i k nárůstu nestability ledové masy, která může vést k dalšímu úbytku hmoty. Vědci také dodávají, že celý tento proces může gradovat dalším zvyšováním vodní hladiny oceánů a moří. Podle studie je téměř jisté, že vznik jezer bude v nejbližším období narůstat, především pak v letních měsících. Z výzkumu je také jasné, že existuje vysoká korelace mezi růstem globální teploty a rozsahem jezer.
Obr.: Ledovcová jezera Antarktidy
Zdroj: NASA
Závěr studie pak také poukazuj na fakt, že jezera vznikají mnohem dříve a také později tuhnou na led, některá dokonce ani znovu nezamrznou.
Autor: SG