Povodně v Německu a ve Francii

Povodně v Německu a ve Francii
02.06.2016
Silné bouřky, jak jsme vás informovali včera, se vyskytují i v České republice, ale to je zanedbatelné s tím, co se děje v Německu nebo ve Francii.

Západní Evropu postihují extrémní povodně. Hodně se mluvilo o tom, že letošní přelom jara a léta přinese v Evropě extrémní projev počasí. Vypadá to, že v těchto dnech si tuto černou kartu vytáhla západní Evropa. Silné bouřky, jak jsme vás informovali včera, se vyskytují i v České republice, ale to je zanedbatelné s tím, co se děje v Německu nebo ve Francii.

Německo

Německo v tomto týdnu zažilo hned několik silných bouří, které se přehnaly zejména přes Bavorsko. Jednalo se i přívalové povodně, které napáchaly obrovské škody. Zajímavosti jsou hydrologické údaje. Na jednom potůčku Arr, který není k nalezení ani na mapových portálech, je průměrný průtok 0,1 m³/s a výška hladiny nepřesahovala 15 cm. Těsně po extrémním spadu srážek se potůček proměnil ve smrtící řeku. Průtok dosahoval 400 m³/s a výška hladiny přesáhla 500 cm!!! Pro srovnání to byl průtok, jako bychom sečetly Labe a Moravu.Naplavené enormní množství kamenů u obydlených domů

Obr. 1 Kamenné moře v ulicích Německa

Zdroj: aktuality.sk

Francie

Ještě větší problémy teď řeší ve Francii, kde zvažují o vyhlášení přírodní katastrofy. Francie v těchto dnech žije tenisem, protože se v Paříži hraje Roland Garros. Velké vlhko velmi komplikuje zápasy, protože na antuce se nedá hrát v dešti. I tak se pořadatelé snažili ve zhoršených podmínkách pokračovat, ale nakonec sklidili značnou kritiku.

Teď již však problémy s tenisem nikoho nezajímají, protože Francie čelí velkému náporu vody a ohroženy jsou i životy obyvatel. Nejhorší je situace na řece Seina. V Paříži muselo být uzavřeno metro, protože spodní voda se dostává do podzemních částí nejrychleji.

Jen pro zajímavost je dobré se vrátit k sezonnímu výhledu počasí na léto 2016, o kterém jsme vás informovali zhruba před dvěma týdny, kterou můžete nalézt na odkazu níže.

http://www.pocasicz.cz/aktuality-o-pocasi/aktuality-471/sezonni-odhad-leta-nad-evropou-2635

Mapa rozložení stanic nad Evropou

Obr. 2 Meteorologické katastrofy na území Evropy od 26. 5. 2016 do 2. 6. 2016

Zdroj: eswd.com

Autor: TD

frame-scrollup