Sezónní odhad léta nad Evropou

Sezónní odhad léta nad Evropou
18.05.2016
Znovu připomeňme, že se jedná pouze a jen o experimentální sezónní odhad průměrné možné situace, která by nad Evropou mohla v letošním létě převládat

Není to tak dávno, co jsme se zde vyjadřovali k měsíčním výhledům počasí Českého hydrometeorologického ústavu. Před pár dny vyšel dlouhodobý sezónní předpoklad toho, jak by mohlo počasí vypadat v letošním létě nad Evropou. Tuto vizi nastiňuje hned několik meteorologů z různých institucí a jedná se spíše o experimentální záležitost. V Americe má však tato předpověď velkou váhu a i přesto, že jsou občas výsledky mimo realitu, tak jsou poměrně úspěšní. U nás v Evropě se začalo s předpovědí na zimu a bilance úspěšností je spíše kladná. Letošní zima jim však nevyšla. Meteorologové začali psát i další období a letos se snažili nastínit i jaro. To už jim v celku vyšlo a jsou tu opět s dalším sezónním výhledem letošní léto.

Podle Accuweather by letošní léto ve střední Evropě mělo být výrazně chladnější, než tomu bylo loni. Zejména délka trvání tropických veder by měla být kratší. Podle meteorologů nás čeká průměrné léto s tím, že se mohou vyskytnout periody s horkými dny, kdy teploty budou atakovat 35 °C. Vše by měl narušovat Atlantik, takže by přes střední Evropu měly daleko častěji chodit frontální systémy od západu. Postupně, jak se bude Evropa prohřívat, by mělo docházet na těchto frontách k výraznému zvyšování bouřkové aktivity. Zejména v západní a střední Evropě by tyhle bouřky, které budou ukončovat tropické periody, mohly přinášet silné nárazy větru, kroupy a další nebezpečné doprovodné jevy. Stabilní horké počasí by se však mělo nacházet jen kousek za hranicemi České republiky.

Evropská předpověď počasí na léto 2016

Obr. 1 Odhad průměrné situace nad Evropou (střední Evropa s lokálními silnými bouřemi)

Zdroj: accuweather.com

Znovu připomeňme, že se jedná pouze a jen o experimentální sezónní odhad průměrné možné situace, která by nad Evropou mohla v letošním létě převládat.  Tato předpověď je podpořena i klimatickými modely CFS, dále pak teplotou vody v Atlantiku či statistickou metodou.

Zdroj: accuweather.com

Autor: TD

frame-scrollup