Paříž začíná s projektem - první neděle v měsíci bez aut

Paříž začíná s projektem - první neděle v měsíci bez aut
04.06.2016
Ač nyní v Paříži bojují s povodňovým stavem na Seině, zítra na ně čeká první neděle v měsíci, která je i zároveň první dnem ze série nadcházejících nedělí bez aut. Projekt má přispět ke zdravějšímu ovzduší ve městě, zkvalitnění života a zdraví obyvatel.

Před pár týdny jsme vás informovali o zákazu vjezdu aut do metropole Mexika - Mexiko City, kdy jednou týdně zůstávají silnice téměř prázdné (funguje veřejná doprava, dokonce zdarma). Paříž nyní začíná s podobnou taktikou. Zatím se mohou Pařížané vždy první neděli v měsíci volně procházet, bruslit na kolečkových bruslích nebo jezdit na kole třeba i po kultovní Champs Elysees, aniž by se obávali provozu.

Cyklisitická doprava v Mexiko City
Obr.: Kampaň pro čisté Mexico City
Zdroj: .sustainablecitiescollective.com

Tento pokus o snížení znečištění ve francouzském městě se zrodil v září minulého roku. Z iniciativy starostky Paříže Anne Hidalgo se začal nápad postupně rozvíjet až do dnešní podoby. Vznikla tak kampaň „Paříž dýchá,“ díky které jsou ve 13 městských částech během první neděle v měsíci postupně zablokovány některé ulice. V minulosti již bylo v Paříži uspořádáno několik dní bez aut, které místní velmi vítali. Mnozí vycházeli do ulic a bavili se různými aktivitami. Popularita těchto dní vedla k pravidelnému měsíčnímu zákazu automobilové dopravy. Pařížané si chválí hlavně volnost v ulicích, zvýšení pocitu bezpečí a v neposlední řadě i klid a výrazné snížení hluku.

Vítězný oblouk v Paříži a davy turistů
Obr.: Paříž 27. 9. 2015 během prvního dne bez aut
Zdroj: pbs.org

Paříž je stále jedno z mála měst, které přistoupilo k řešení problematiky nízké kvality ovzduší pomocí zákazu vjezdu automobilů. Největší světová sídla se zatím spíše uchylují pouze k jednodenní akci během roku, a to především na mezinárodní den bez aut, který připadá na 22. září. Bohužel ne všude na světě jsou tyto dny vítány. Například v Novém Dillí (hlavní město Indie) se při loňském prosincovém dni bez aut, naopak emise zvýšily dvojnásobně. Důvodem byly dopravních zácpy, které během pracovního dne naopak vznikaly, mnohdy jako protest proti zákazu. 

Den bez aut v Paříži a plné ulice cyklistů
Obr.: Paříž 27. 9. 2015 během prvního dne bez aut
Zdroj: theverge.com

Autor: SG

frame-scrollup