Lavina smetla horskou chatu v Itálii

Lavina smetla horskou chatu v Itálii
19.01.2017
V centrální Itálii v provincii Pescara vyvolalo zemětřesení lavinu, která zavalila horský hotel. Zařízení bylo plně obsazeno hosty, mezi kterými byly i děti. Záchranné práce stále pokračují.

Více než 25 lidí je pohřešováno po středečním pádu laviny na horský hotel Rigopiano. Některé zdroje uvádějí, že v tu dobu bylo v hotelu asi 22 hostů a 7 zaměstnanců.  Na hotel se zřítila dvoumetrová zeď sněhu. Lavina se strhla následkem čtyř zemětřesení, která region postihla. Zemětřesení dosáhlo hodnoty magnituda 5 a dle italských úřadů si vyžádalo jednu oběť. Hotel byl vzdálen asi 90 km od hlavního epicentra. V této lokalitě již udeřilo silné zemětřesení v loňském srpnu, kdy na jeho následky zemřelo téměř 300 lidí.

Zasypaný penzion v Itálii
Zdroj: © Italian Firefighters

Nakonec bylo potvrzeno 26 lidí uvězněných v suterénu stavby. Pohotovostní složky se snažily zajistit záchrannou službu, avšak sněžný pluh se podařilo zprovoznit až v poledne, a tak zůstaly sanitky uvězněny v blízké vesnici Farindola vzdálené asi 9 km. Lavina dokázala posunout hotel o 10 metrů a dle italských zpravodajů je velká část budovy silně zdemolována a plná suti. Navíc došlo i ke zhroucení střechy. Záchranáři přistoupili k výkopu v dnešních brzkých ranních hodinách, bohužel se však z trosek neozývají žádné hlasy. Dva hosté byly v době zasypání stavby lavinou mimo hotel a přivolali pomoc. Jeden ze dvou přeživších byl převezen helikoptérou do nemocnice kvůli silnému podchlazení, nicméně není v ohrožení života. Dle slov přeživšího jej zachránilo, že si šel pro něco do auta. Jeho manželka s dětmi, ale zůstala uvězněna pod sněhem. Aktuálně probíhají záchranné práce, nicméně z Itálie nepřicházejí pozitivní správy a očekává se mnoho obětí. Prozatím byli vytaženi 3 mrtví.

Zavalený penzion po stržení laviny
Zdroj: © Ital Finance Police

V širší oblasti došlo k výpadkům dodávky elektrické energie. Omezení postihlo více jak 130 000 domácností. Zřícené vedení ovlivnilo hlavní infrastrukturu v lokalitě a většina škol bude uzavřena do příštího týdne. Nyní budou prověřovány, zdali jejich statika nebyla nikterak poškozena.

Lavina zavalila penzion v Itálii
Zdroj: © Guardia di Finanza

Autor: SG

frame-scrollup