Island se připravuje na další sopečnou erupci

Island se připravuje na další sopečnou erupci
04.09.2017
Kýchni vedle sopky Katla a seismologové v Reykjavíku budou analyzovat otřesy – asi takhle by v překladu zněl populární vtip z Islandu. Nicméně Katla je opravdu středem pozornosti, jelikož přes léto byl zaznamenán nárůst seismické aktivity. Případný výbuch sopky by mohl mít dopad i na počasí.

Poslední erupce Katly se odehrála v roce 1918. První záznamy o tomto vulkánu pocházejí z 12. století a od té doby nikdy neuplynulo 99 let bez dalšího výbuchu. Navíc osm z posledních deseti erupcí se objevily během září až listopadu. V tomto období tající ledovec vytváří ideální podmínky pro únik magmatu.

Pobřežní vesnička Vík, známá pro své černé pláže, je připravena na nejhorší. Při předpokladu erupce jsou na všechny mobilní telefony, připojené k místní síti, odeslány varovné sms zprávy. Všech 543 obyvatel budou vědět co dělat – informovat sousedy a co nejrychleji se evakuovat do kostela, která byl vystavěn z betonu a je chráněn horou

Skalní jehly čnící z moře
Obr.:Skalní jehly Reynisdrangar ležící u vesnice Vík. 
Zdroj: CK Mundo

V pozoru by měli být i návštěvníci Islandu a ti, kteří mají v plánu cestovat letadly. Poslední výrazná erupce se odehrála nad severní částí Atlantiku v roce 2010. Masivní mrak popela v atmosféře zadržel na 10 milionů lidí na pevnině, kdy bylo zrušeno přes 100 000 letů během 7 dní. Dnes by měly být aerolinky na vzniklou situaci lépe připraveny.

Katla je ze všech 30 aktivních sopek tou nejvíce kontrolovanou. Sopka leží pod stovkami metrů ledu, který v případě exploze může přinést rozsáhlé povodně. Proud by mohl dosáhnout hodnot 300 tisíc m3 za sekundu. Což je více vody než v povodí Amazonky. Náhlá objemná vlna by mohla nárazově zvýšit hladinu moří, což ovlivní život lidí na pobřeží.

Mohutný horský ledovec
Obr.: Katla pod ledem
Zdroj: Iceland Monitor - Mbl.is

Kromě vody představuje nebezpečí i sopečný popel, láva a jedovaté plyny z vnitra vulkánu. Ačkoliv by měla tato skutečnost turisty odradit, mnohé nádech nebezpečí naopak láká. Turistický boom byl zaznamenán i po výbuchu sopky Eyjafjallajokull (2010). V již zmíněné vesnici Vik byl sledován nárůst ubytovacích zařízení ze 400 pokojů na 1600.

Kdy se erupce dočkáme, zatím není jasné, odhadnout nelze ani její intenzitu. “Jediné co víme jistě je, že jsme každým dnem k výbuchu blíže,“ poznamenal starosta obce Asgeir Magnusson. Věří, však v dobrou připravenost jeho týmu.

Autor: SG

frame-scrollup