Irma se chystá na Ameriku

Irma se chystá na Ameriku
02.09.2017
Titulky světových médií bude brzy plnit další hurikán, který se jmenuje Irma.

Jistě vám v posledních dnech neunikl hurikán, který si vyšlápl zejména na Texas a velkou silou zasáhl i město Huston. Hlavní nebezpečí tohoto hurikánů však nebyl vítr, ale velký spad vody. Vždyť na jednom místě spadlo až 1200 mm vody, což je zhruba průměrný roční srážkový úhrn na Lysé hoře. V Hustonu to však bylo za 72 hodin. Hurikán Harvey byl dlouhou dobu jen tropickou bouří a vypadalo to, že nezpůsobí vážné škody, ale v Mexickém zálivu výrazně zesílil a přechodně dosáhl na čtvrtou kategorii. Právě v Mexickém zálivu měl ideální podmínky pro zesílení na čtvrtou kategorii. Zvláštností tohoto hurikánu byl zejména pomalý pohyb. V atmosféře nepřevládal téměř žádný výškový vítr a Harvey se tak zaklínil a jen pomalu postupoval nad pevninu, kde postupně zeslábl. Již teď je jasné, že si Harvey vyžádal život nejméně 50 osob a další hurikán míří na Ameriku.

Titulky světových médií bude brzy plnit další hurikán, který se jmenuje Irma. Ta se vytvořila západně od Afriky a postupuje směrem na západ. Irma se v tuto chvíli nachází v centrálním Atlantiku a může si to v podstatě namířit kamkoliv.

Z dnešního pohledu jsou čtyři scénáře:

Optimistický scénář: Irma se vytočí k severu a stane se z ní tropická bouře. Žádné škody nezpůsobí, jen může změnit vývoj předpovědí v Evropě.

Pravděpodobnost trasy: 10 %

Pesimistický scénář: Irma bude pokračovat směrem přes Antily a vytočí se k severu až severozápadu, zamíří na východní pobřeží ke státům Virginia, Washington a New York. Tento pohyb by byl velmi netradiční, ale některé modely opakovaně s touto variantou počítají.

Pravděpodobnost trasy: 45 %

Rozložení větru nad severní Amerikou

Obr. 1 Americký model

Zdroj: wetterzentrale.de

Velmi pesimistický scénář: S ním počítá model z Evropy a předpokládá, že Irma bude pokračovat přes Antily dál na severozápad a přejde přímo přes Bahamské ostrovy, dále k Floridě. V tomto případě by se jednalo o velmi nebezpečnou trasu, protože na ostrovech žije spoustu lidí.

Pravděpodobnost trasy: 40 %

Hurikán u pobřeží Floridy, synoptická situace

Obr. 2 Evropský model

Zdroj: wetterzentrale.de

Scénář chaosu: Občas se stává, že hurikán ztratí pohyb a chová se chaoticky. Pak je jeho trasa nevypočitatelná a v ohrožení je pak prakticky každá oblast.

Pravděpodobnost trasy: 5 %

Autor: TD

frame-scrollup