Extrémní projevy počasí braly v posledním týdnu životy

Extrémní projevy počasí braly v posledním týdnu životy
10.05.2017
Z Francie přichází zpráva o smrti 3 lidí, kteří byli zavaleni mohutnou lavinou. O život přišel i jeden člověk v Kanadě, zde aktuálně bojují s ničivými povodněmi.

Francouzské úřady oznámily nalezení tří těl bez známek života, které zasypala lavina v Alpách. Jednalo se o dva muže a ženu, kteří byli zkušení horší turisti. Konkrétně pak došlo k utržení lavin včera okolo poledne u lyžařského střediska Bonneval-sur-Arc, patřící do regionu Savojsko. Toto území leží v nejzápadnější části Alp a je administrativně rozděleno mezi Francii, Itálii a Švýcarsko.

Čerstvý sníh v Alpách
Zdroj: © Regina Siebrecht/Getty Images

Okolí kanadské provincie Québec je aktuálně zasaženo povodní, která zaměstnává veškeré záchranné složky. Bohužel je hlášena i první oběť. Dle mluvčího policie se jednalo o muže, který v době zasažení oblasti povodní cestoval se svojí manželkou a dvouletou dcerou v autě. Jejich vozidlo bylo odneseno v neděli večer vylévající se vodou z nedaleké řeky Sainte-Anne. Žena se zachránila, když dokázala z auta vyšplhat po větvi. Mrtvé tělo muže pak bylo nalezeno a následně vyproštěno až v pondělí večer. Dítě se prozatím nepodařilo najít a pátrání po něm stále pokračuje.

Kromě okolí Québecu byl zasažen i Montreal. Skoro 2 tisíce lidí muselo opustit své domovy. V pohotovosti jsou i složky armády, která poslala do zasažených oblastí 1650 vojáků, kteří prozatím dokázali opatřit území 250 tisíci pytli písku. Ty mají zabránit stoupající vodě v dalších škodách. Povodeň zapříčinily extrémní úhrny srážek, které zasáhly v minulých dnech i Středozápad USA (Vytrvalý déšť trápí Spojené státy).

Vysoká voda v Kanadě na snímcích místní televize
Obr.: Zaplavené město v okolí Québecu
Zdroj: AFP TV

Autor: SG

frame-scrollup