Vytrvalý déšť trápí Spojené státy

Vytrvalý déšť trápí Spojené státy
06.05.2017
USA nyní bojuje s extrémním přísunem srážek. Zasažen je i například samotný New York, rozsáhlé škody jsou napáchány v povodí Mississippi. Zpožďují se lety a uzavřeny jsou i mnohé komunikace či mosty. Hlášeny jsou první oběti.

Státem New York (USA) protéká řeka Hudson, která v posledních dnech pořádně potrápila jak místní obyvatele, tak především záchranné složky. Okolí řeky Hudson bylo dle oficiálních zpráv tamních úřadů na celé páteční odpoledne odříznuto od zbytku světa kvůli aktuálně doznívající záplavě. V jednom z nejznámějších míst New Yorku – Centrál Parku napršelo 76 milimetrů, což je pro 5. květen absolutní rekord v dostupných, naměřených záznamech. Autům, která tudy včera projížděla sahala voda až po disky kol. V New Jersey pak uvízlo 6 vozidel v příliš vysoké vodě poblíž mostu. Místní letiště hlásilo průměrná zpoždění všech letů okolo 3 hodin. Aktuální stav se již začíná stabilizovat.

Velká voda a zatopené silnice v New Jersey
Obr.: Newark v pátek odpoledne, New Jersey
Zdroj: © Julio Cortez 

Nepříznivá je situace v okolí řeky Mississippi, zejména v 23 km dlouhém pásu v okolí St. Louis. Toto město je proslulé pro svou hudební historii, kdy jazz a blues zněl snad ze všech ulic. Nyní jsou však mnohé z nich zaplněny vodou a hlavní mosty z města jsou převážně uzavřeny. Silné pršení způsobilo vylití vody z mnohých řek centrální oblasti USA. Přívalové deště zaskočily mnoho lidí, bohužel bylo doposud nalezeno 9 těl bez známek života. Kromě Mississippi se voda z koryta dostávala i na řece Black a v problémech se ocitly státy Missouri a Arkansas. Právě v Arkansasu se mohou farmáři projíždět po svých polích na motorových člunech. Více jak 2 km čtverečních půdy je pod 5 metry vody v okolí městečka Walnut Ridge. Zde budou škody na plodinách asi nejvyšší. Hodnoty stoleté povodně v této lokalitě byly za posledních 60 let dosaženy již čtyřikrát.

Rybář na kalném jezeře
Obr.: Místní farmář pluje po svých polích
Zdroj: © Provided by CBS Interactive Inc.

Aktuálně voda spíše již na tocích pozvolna klesá, výjimkou je pouze řeka Mississippi, kde se očekává pokles hladiny až v příštích dnech.  

Autor: SG

frame-scrollup