Extrémně silný vítr způsobí v neděli obrovské škody

Extrémně silný vítr způsobí v neděli obrovské škody
28.10.2017
Pro neděli platí výstraha ČHMÚ na extrémně silný vítr 2017/95, s nárazy do 125 km/h, na horách s nárazy až do 160 km/h. Takto extrémně silný vítr bude způsobovat výrazné škody na majetku

Výstraha ČHMÚ na extrémně silný vítr:

Přes Polsko bude postupovat k východu tlaková níže a v jejím týlu k nám začne proudit studený vzduch od severu.

V průběhu noci na neděli a v neděli dopoledne (29.10) bude postupně zesilovat západní vítr. Nejsilnější vítr, s extrémním stupněm nebezpečí, předpovídáme v poledních a odpoledních hodinách, kdy bude západní, postupně severozápadní vítr dosahovat rychlostí 11 až 16 m/s s nárazy 25 až 30 m/s, ojediněle až 35 m/s (125 km/h). Na horách očekáváme vítr o rychlosti vichřice s nárazy 35 až 45 m/s (160 km/h). Ve večerních hodinách vítr zeslábne na čerstvý.

V polohách nad 600 m bude silný vítr doprovázet sněžení, při intenzivních sněhových přeháňkách (v bouřkách) může docházet k přechodnému snížení dohledností a tvorbě sněhové pokrývky. Na horách se postupně začnou místy vytvářet sněhové jazyky.

vítr 29.řína

Maximální teploty vzduchu se budou dostávat lehce přes 30 °C

Předpokládané maximální nárazy větru dle modelu ALADIN, ICON, ECMWF a GFS (Zdroj: ČHMÚ)

Doporučení ke zmírnění následků velmi silného větru:

Je předpovídán jev s extrémním stupněm nebezpečí. Lze očekávat materiální škody na velkém území, omezení v dopravě, výpadky elektrického proudu, polomy v lesích i ohrožení životů. Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.

Před příchodem větru nutno zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

Omezit pohyb venku a jízdy autem. Nezdržovat se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.

Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. To platí i pro prázdné nebo poloprázdné nákladní auto a kamion. Hrozí také zvýšené nebezpečí střetu s překážkou na silnici a neprůjezdnost silnice. Nutno sledovat dopravní zpravodajství.

Neparkovat auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávat pozor na vysoké sloupy.

Dávejte pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, vůbec se k nim nepřibližujte.

Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

Vzhledem k očekávaným srážkám bude v podmáčeném terénu docházet k vyvracení stromů. (Zdroj: ČHMÚ - výstražné informace)

 

frame-scrollup