10 jezer, které mizí z povrchu Země – II. díl

10 jezer, které mizí z povrchu Země – II. díl
08.09.2016
Naše planeta zažívá v posledních desetiletí mnoho změn, kromě ledovců a tropických deštných lesů, mizí i některá z našich jezer. Pomalé vysušování sladkovodních ploch má dopad nejen ekologický, ale i hospodářský. Pojďme se v dnešním druhém díle podívat na druhou polovinu našeho seznamu jezer, které se prozatím nezastavitelně vypařují z tváře naší Země.

Urmijské jezero v Íránu bývalo jedno z největších sladkovodních nádrží Středního východu. V minulosti se také jednalo o luxusní prázdninovou destinaci v zemi, avšak vliv odklonu vláhy pro zemědělství a energetiku v 70. letech se mu stal osudný. Jezero se zmenšilo minimálně o 60 % jeho historické rozlohy. Ačkoliv mají dosud někteří lidé z odříznutí Urmia od vody prospěch, z dlouhodobého hlediska je zde velké riziko, že jezero zmizí úplně.

Kdysi dávno v Mexiku španělští konkvistadoři vysušili místní jezero, aby zde založili hlavní město oblasti. Avšak v dnešní době je ohrožena další rozsáhlá vodní nádrž – Chapala. Jezero ohrožuje především sucho, které již zasáhlo v roce 1955, kdy se zde voda vypařila úplně. V dalším období došlo k obnovně Chapaly, ale již dnes změny klimatu a necitlivé lidské zásahy mají na svědomí 25 % povrchu.  

Z povrchu zemského pomalu mizí i oblast Velkých jezer ležící na hranici USA a Kanady. Více než 150 let nešetrné lidské činnosti a nepříznivé změny klimaty nyní drancují jeden z nejvýznamnějších zdrojů pitné vody na planetě (asi 1/5 zásob nadzemní pitné vody ve světě). Již nyní je patrný pokles hladiny vody, hlavně v důsledku zvyšování teploty jezer. Prozatím se z jezerní soustavy odpařilo od roku 1999 asi 9,5 milionů litrů vody.

Doby, kdy jezero Faguibine v Mali zabíralo rozlohu 60 tisíc hektarů, jsou dávno pryč. Krmení velmi hladové řeky Niger má za následek razantní úbytek plochy Faguibine. Naštěstí za posledních 20 let pravidelně navštěvují oblast velmi silné deště, které přispěly k obnově 6 % své předchozí rozlohy. Vědci však upozorňují, že tento trend nemusí nadále trvat, a pravděpodobně se nejedná o dlouhodobé řešení.

Náš seznam zakončíme jedním z nejznámějších slaných jezer naší planety. Mrtvé moře na Středním východě se ztrácí z povrchu zemského v posledních 30 letech. Izrael, Jordánsko a Palestina začaly s odkláněním vody z jezera před 50 lety a od té doby se Mrtvé moře začalo vypařovat a klesat o necelý metr ročně. Touto rychlostí by jezero mohlo vyschnout během příštích 40 let. Proto vzniká několik projektů, které se snaží zabránit tomuto nepříznivému osudu.

První díl

Autor: SG

Fotogalerie

Jezero Urmia v Íránu (zdroj: © Zohreh Asemi Fotografie)
Jezero Chapala v Mexiku (zdroj: © areeya)
Velká jezera USA (zdroj:© UpNorthLive)
Jezero Faguibine v Mali (zdroj: © Fragile Oasis)
Mrtvé moře na Středním východě (zdroj: © Sergey Kuznetsov)
frame-scrollup