Zítra nás místy čekají silné bouřky

Zítra nás místy čekají silné bouřky
15.06.2016
Situace, která nás zítra čeká je však velmi složitá, protože se nad Německem a Rakouskem bude vytvářet nová tlaková níže, která se pro další dny stane klíčovou pro severní Evropu.

Již v pondělí jsme vás informovali o čtvrtečním přechodném oteplení, kdy se nad naše území dostane velmi teplý a vlhký vzduch od jihu. Také jsme předběžně upozorňovali, že tento den se mohou vyskytovat silné bouřky. V těchto chvílích se již situace přiblížila na 24 hodin a my se můžeme podrobně podívat na to, co nás zítra a v noci na pátek může čekat.

Situace, která nás zítra čeká je však velmi složitá, protože se nad Německem a Rakouskem bude vytvářet nová tlaková níže, která se pro další dny stane klíčovou pro severní Evropu.

Již v dopoledních hodinách se od jihu začne labilizovat vzduchová hmota nad Českou republiku. To znamená, že se zde bude hromadit energie, která je nezbytná pro tvorbu bouřek. Nejvíce této energie by mělo být v odpoledních hodinách zejména ve východní polovině našeho území.

Pro pohyb a organizaci bouřek je velmi klíčový tzv. střih větru. Pro představu můžeme zmínit, že v České republice se v letních měsících tyto hodnoty pohybuji maximálně kolem 10 m/s. Zítra však tento střih větru bude dosahovat 25 až 30 m/s. Tyto hodnoty jsou běžné v USA, kde bouřky mají supercelární charakter.

Specialisté na silné bouře ESTOFEX, kteří předpovídají nebezpečné jevy v rámci Evropy, na zítra vydali předběžné upozornění červeným stupněm číslo 2, což je druhý nejvyšší možný stupeň ze tří.  Estofex upozorňuje na to, že v Čechách dojde pravděpodobně k večeru k výskytu bouřkového a bleskově aktivního systému, který bude dále pokračovat k severu až k severovýchodu. Na Moravě bude limitovat tvorbu bouřek silnější vítr z jihu. Pokud se však nad Moravou bouřka vyskytne, tak by mohla být velmi silná. Ta by mohla být supercelární s velkými kroupami a s nárazy větru. Situaci budeme pečlivě sledovat a v případě potřeby bude docházet k aktualizaci tohoto článku,

Předpověď bouřek Esofex

Obr. 1 Předběžná předpověď nebezpečného počasí pro Evropu

Zdroj: Estofex

frame-scrollup