Studená fronta přinese bouřky

Studená fronta přinese bouřky
23.04.2018
Na studené frontě by mohl přechodně zesílit vítr, v bouřkách může mít nárazy až 15 m/s.

Teplé počasí v České republice pokračuje i nadále. Dnes v noci přes nás přecházela teplá fronta, na které se objevily bouřky. Jedná se o poměrně vzácnou situaci, bouřky na teplé frontě patří mez ojedinělé jevy. Jsou velmi složitě předpověditelné, protože vznikají poněkud odlišně, ale dvakrát až třikrát za rok se objeví. Noční bouřková epizoda však byla prostorově omezena.

Jarní bouřky na našem území 23.4.2017

Obr. 1 Přehled nočních bouřek na území České republiky

Zdroj: bourky.blesky.cz

Za teplou frontou k nám začal proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu, zároveň však od západu až severozápadu bude postupovat studená fronta. Zejména na Moravě však teploty stihnou vystoupit opět nad 25 °C, na jihovýchodně Moravy dokonce může být i 29 °C. Ve východní polovině území je také největší šance na na tvorbu bouřek, protože vysoké teploty budou na sebe vázat i více energie. Na studené frontě by mohl přechodně zesílit vítr, v bouřkách může mít nárazy až 15 m/s.

Předpověď výskytu bouřek

Obr. Dle Estofexu je největší pravděpodobnost bouřek na Moravě.

Zdroj: estofex.org

Za studenou frontou se však od jihozápadu bude opět rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu, který bude počasí stabilizovat. V průběhu středy k nám bude opět vrcholit příliv teplého vzduchu od jihozápadu, aby ze středy na čtvrtek přes střední Evropu přešla další studená fronta.

Právě středeční studená fronta měla být klíčová pro další vývoj počasí ve střední Evropě a vypadalo to, že po velmi teplých dnech přijdou dny chladnější s možnosti přízemních mrazíků. Dle dnešních předpokladů to však vypadá, že nejchladnější bude pouze páteční ráno, kdy přes nás bude přecházet tlaková výše a za ní k nám na víkend opět začne proudit velmi teplý vzduch od jihu. Maximální teploty by tak o víkendu mohly opět dosahovat letních hodnot. Obecně však bude platit, že západní část České republiky bude chladnější.

Na řadě míst se tak v posledním dubnovém týdnů rozšíří počet letních dnů, kterých už je na tuto dobu už tak dost.

Autor: TD

 

frame-scrollup