Kroupy devastovaly střední Evropu

Kroupy devastovaly střední Evropu
17.06.2019
Dnes i zítra si od bouřek odpočineme, ale ve středu začne znovu.

Máme za sebou zatím nejbouřlivější týden tohoto léta. Na tuto situaci jsme upozorňovali několik dnů předem a bohužel naše předpoklady se naplnily. To co zažila střední Evropě minulý týden, tady ještě nebylo. Rekordní množství velkých krup na tak velké ploše, to Evropa opravdu nepamatuje. Dokonce i v USA není tak velká četnost velkých krup normální.

Nejdříve začaly velké kroupy padat v Německu, kde kroupy dosahovaly ojediněle až 10 cm! Škody byly opravdu velké a bohužel tyto kroupy bombardovaly i zvířata na pastvinách. Uhynuly ovce a krávy. Bouřky se postupně dostávaly na východ a i Česká republika si zažila své. Největší bouře přišla ve čtvrtek na Moravu. Nad střední Moravou se vytvořilo bouřkové jádro, které postupovalo dále k severu. Bouřky se vyskytovaly zejména na západní a střední Moravě, kde napáchaly obrovské škody. Zejména kolem Vyškova se vyskytovaly kroupy o průměru až 5 cm, které ničily skleníky, plody na stromech a i zahrádky. Bylo poničeno i několik aut, kdo v kroupách nezastavil svůj vůz, riskoval rozbití předních skel. Podle interních zdrojů Čhmú spadlo v Ivanovicích na Hané až 125 mm srážek. Tento úhrn byl však naměřen manuálně, protože automatický srážkoměr se ucpal.

Obr. 1 Kroupy kolem 3 cm nebyly minulý týden nic výjimečného

Zdroj: Pavel Vrtal (idnes)

V posledních dnech minulého týdne přecházela přes naše území zvlněná studená fronta, která přinesla velmi četné bouřky do Čech a na západní Moravu. Včera na linii konvergence přešla velmi silná bouře na čáře Břeclav – Kojetín – Prostějov – Olomouc – Šternberk – a Rýmařov. V bouřkách lokálně spadlo až 40 mm a znovu se ojediněle vyskytovaly kroupy v průměru kolem 3 cm.

Bouřky se téměř vyhnuly severovýchodu našeho území, kde na některých místech spadlo za měsíc červen jen kolem 5 mm srážek, což je v těchto vysokých teplotách a velkém výparu opravdu málo.

Dnes i zítra si od bouřek odpočineme, ale ve středu vše začne znovu. Tentokrát nebudou hlavním rizikem extrémně velké kroupy, ale spíše přívalové srážky a silný nárazovitý vítr.

Autor: TD

frame-scrollup