V pátek začne léto

V pátek začne léto
29.05.2019
V sobotu začíná červen a s ním i výrazná změna v počasí.

Letošní květen se blíží ke konci a už teď je jasné, že se jednalo o nejchladnější květen za posledních 20 let a srážkově byl nadprůměrný. Na některých místech spadlo za jeden měsíc i přes 100 mm srážek. Příroda je za tento měsíc určitě vděčná, ale majitele koupališť a letních zahrádek určitě spokojeni nebudou.

V sobotu začíná červen a s ním i výrazná změna v počasí. Do střední Evropy se nasune tlaková výše, která stabilizuje počasí a o zbytek se postará Slunce. To bude prohřívat pevninu, takže během pár dnů se výrazně oteplí. Už v sobotu se na některých místech budou vyskytovat letní den a v neděli už by teploty nad 25 °C měly být na většině území. K tomu nás čeká jasná až polojasná obloha a jen ojediněle se při zvětšené oblačnosti může vytvořit přeháňka nebo bouřka.

Velmi teplé počasí čekejme i příští týden, kdy se maximální teploty budou pohybovat kolem 27 °C a pravděpodobně se dočkáme i prvních tropických dnů. Na některých místech se však mohou objevovat bouřky z tepla, které mohou být ojediněle i intenzivní. Hlavní rizikem budou kroupy a přívalové srážky.

Po chladném květnu s podprůměrnými teplotami to tedy vypadá, že první dekáda června bude teplotně nadprůměrná. Zároveň se bude i Slunce dostávat do extrémních čísel. UV index už bude při jasné obloze dosahovat 7, což je velmi vysoká hodnota. Bez opalovacího krému budeme velmi rychle spáleni.

Obr. 1 Z podprůměrných teplot se velmi rychle dostaneme na teploty nadprůměrné

Zdroj: wetterzentrale.de

 

Autor: TD

 

frame-scrollup