Slunce už nemá takovou sílu

Slunce už nemá takovou sílu
17.09.2015
Slunce už nemá takovou sílu jakou mělo ještě nedávno a až do zimního slunovratu se to nebude lepšit

SLUNCE UŽ NEMÁ TAKOVOU SILU
Dnešní maximální teploty by na některých místech měly vystoupit nad 30 °C. Nad střední Evropou se totiž bude nacházet velmi teplá vzduchová hmota, která má svůj původ někde nad Afrikou.  V hladině 850 hPa se dle předpovědí numerického modelu GFS bude nacházet pole teplot atakujících až 23 °C. Pro střední Evropu jsou to velmi extrémní teploty. Pokud by se taková advekce objevila v první polovině srpna, tak by teploty opět dosahovaly při zemi až 37 °C. My však máme již druhou polovinu září a pomalu se nám blíží podzimní rovnodennost.

předpověď počasí
Obr. 1: Předpověď teplot na 17. 9. 2015 18:00UTC v hladině 850 hPa (www.wetterzentrale.de)

Neznamená to pouze fakt, že den bude stejně dlouhý, jako noc. Důležitým faktorem je i míra globálního záření, která s každým dnem klesá. Zjednodušeně můžeme říci, že k nám proniká méně tepla od Slunce. Oteplení, které dnes pociťujeme je způsobeno advekcí extrémně teplé hmoty. 
To má za následek i menší hodnoty UV záření, které se pohybují v těchto dnech na středních hodnotách. UV index dosahuje 3 až 4. V červenci nebo v červnu nejsou výjimečné ani hodnoty kolem 7. To je i důvod, proč už se naše těla v září tolik neopalují. 
Pokud se však vydáte v těchto dnech na dovolenou a budete mířit na jih, tak zde je ještě UV index poměrně hodně vysoký. Na přiložené mapě můžete vidět, jak postupně hodnoty stoupají od severu k jihu. Extrémní fialová barva se nachází v Africe, kde UV index dosahuje až čísla 11.


uv index
Obr. 2: UV index nad Evropou ze dne 16. 9. 2015 (KNMI/ESA)
Slunce bude svou sílu ztrácet až do konce prosince, kdy se po zimním slunovratu bude opět celá perioda restartovat. Slabší globální záření má za následek mmj. i vytváření přízemních inverzí. Během měsíce října postupně začnou při radiačním počasí dominovat mlhy a nízké oblačnosti.  V tu dobu už ani výraznější advekce teplejšího vzduchu ve vyšších hladinách atmosféry nemusí přízemní vrstvy oteplit, protože jak víme z fyziky, studený vzduch je těžký a zůstává při zemi. V takových situací už pak pomůže pouze výraznější proudění vzduchu.

Autor: TD

frame-scrollup