Rekapitulace zimy 2016/2017 I.

Rekapitulace zimy 2016/2017 I.
02.05.2017
Zima 2016/2017 byla velmi rozmanitá.

Zima 2016/2017 byla velmi rozmanitá. Po dlouhé době můžeme mluvit o kvalitní zimě, která potěšila zejména vlekaře. Ti totiž zahájili sezónu již před Vánoci a skončili ji jen díky svému rozhodnutí kolem Velikonoc. Některé výše položené areály dokonce vydržely v provozu až do května.

Listopad 2016

Listopad patřil spíše k normálním měsícům, protože průměrná měsíční teplota se pohybovala kolem 2,7 °C, což tento listopad řadí mezi průměrné. Obecně však můžeme říci, že na západě našeho území bylo o něco chladněji než na východě. Právě tam se ve druhé polovině měsíce teploty ojediněle dostaly až k 18 °C, což jsou na toto období velmi vysoké teploty. Srážky se vázaly především na první dvě třetiny měsíce, kdy průměrně spadlo 30 až 50 mm srážek. Zimní projev nebyl příliš významný a vyznačoval se zejména v mrazových kotlinách, kde bylo 11. listopadu naměřeno -20 °C.

Odchylka teploty vzduchu na našem území od normálu na přehledové mapce

Obr. 1 Na východě našeho území byla odchylka teplot vyšší

Zdroj: chmi.cz

Prosinec 2016

V posledních letech patři prosince k teplotně velmi nadprůměrným. Letos však můžeme říci, že byl teplotně normální. Mohla za to především rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu, která přinesla inverze a tím pádem nižší teploty. Zároveň však spadlo pouze 60 % srážek z celkového normálu. Sněhová pokrývka se v polovině měsíce objevila zejména na Vysočině a jižní Moravě, kde se vytáčela výšková tlaková níže. V Brně přechodně leželo kolem 15 cm sněhu. Vánoce byly na blátě, ale na Moravě místy na Štědrý den sněžilo a vytvořila se přechodná sněhová pokrývka. Zbytek svátků byl teplejší a větrný. Na konci roku byla výrazná inverze, která v nižších a středních polohách vytvořila velmi silnou námrazu. Teploty v nížinách v posledních prosincových dnech byly výrazně nižší než na horách. Nejvíce sněhu bylo zaznamenáno již na začátku měsíce a to na Lysé hoře, kde 5. 12. 2016 bylo naměřeno 63 cm.

V zítřejším článku si připomeneme počasí v lednu a v únoru 2017.

Úhrn srážek spadlých na našem území na přehledové mapce

Obr. 2 Srážky byly v prosinci zaznamenány zejména na horách

Zdroj:chmi.cz

Autor: TD

Zdroj: chmi.cz

frame-scrollup