Polovina června a tropy nikde, ale...

Polovina června a tropy nikde, ale...
13.06.2016
Loni touto dobou jsme již za sebou měli první tropické počasí, kdy se maximální teploty pohybovaly přes 30 °C a ty noční na některých místech nepoklesly pod 20 °C.

Blíží se letní slunovrat, dny jsou v těchto dnech opravdu velmi dlouhé, ale léto se České republice stále spíše vyhýbá.  Ačkoliv se již od začátku června střední Evropa nachází v oblasti nízkého tlaku vzduchu, tak srážek není mnoho. Převládá sice většinou hodně oblačnosti, ale srážky jsou většinou lokální, než aby měly plošnější charakter. Teploty vzduchu jsou však spíše nižší. Pohybují se nejčastěji v rozmezí 18 až 25 °C a v noci občas klesly i výrazně pod 10 °C. Za výše zmíněné může vliv Atlantiku, který střední Evropu zásobuje vlhkostí, ale nejedná se o výrazné srážkové vlny, takže to stačí jen na to, aby se vzduch nad střední Evropou výrazně neprohříval.

Loni touto dobou jsme již za sebou měli první tropické počasí, kdy se maximální teploty pohybovaly přes 30 °C a ty noční na některých místech nepoklesly pod 20 °C.

Meteorologické modely už hodně dlouho ukazují, že se ve střední Evropě chystá změna.  První výrazná horká vlna měla zasáhnout Českou republiku již v průběhu tohoto týdne. Některé modely dokonce předpokládaly, že teplota vzduchu může překročit až 35 °C. Postupně však tato horká vlna na modelech ztrácela svou sílu, ale něco z ní přeci jen zůstalo. Již v těchto dnech se pomalu bude od jihovýchodu oteplovat a příliv teplého vzduchu by měl vyvrcholit pravděpodobně ve čtvrtek.  Teplý vzduch zasáhne především Moravu a Slezsko, kde by teploty mohly vystoupit až k 29 °C. Zároveň bude od jihozápadu postupovat tlaková níže, takže je pravděpodobné, že se v tento den budou vyskytovat i silné bouřky. To však budeme v následujících dnech ještě upřesňovat.

Synoptická situace u nás ve čtvrtek

Obr. 1 Nasátí teplého vzduchu v hladině 850 hPa nad střední Evropu, ve čtvrtek 16. 6. 2016

Zdroj: wetterzentrale.de

Během víkendu by se mělo ve střední Evropě přechodně ochladit, ale v dalších dnech to vypadá, že se od jihovýchodu bude opět oteplovat. Obecně by se měl tlak v Evropě zvyšovat a to by znamenalo samozřejmě i méně oblačnosti a vyšší teploty. Uvidíme, zda se na poslední chvíli opět nepřihlásí Atlantik.

V příštích dnech přinese počasí dvě teplé vlny

Obr. 2 Předpovědi jednotlivých modelů na 14 dnů dopředu

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup