Na Martina slunečno, dlouhá zima

Na Martina slunečno, dlouhá zima
10.11.2011
Martin nám sníh nepřinese, počkáme si ještě dlouho

Svátek svatého Martina bývá v pranostikách spojován s jeho příjezdem na bílém koni, tedy se sněžením. Toho se v tomto roce nedočkáme. Sněhová pokrývka už na krátkou dobu pokryla většinu vrcholových partií našich hor na začátku října a momentálně u nás sníh nikde neleží a ještě dlouhou dobu ani ležet nebude.

Připomeňme si nejprve několik známých či méně známých pranostik, vážících se k svátku svatého Martina. Na svatého Martina, kouřívá se z komína. O Martině po ledu – o vánocích po blátě. Jaký den svatého Martina, taková též bude zima. Jestli na den svatého Martina ve dne v noci oblačno, tedy bude nestálá zima;  jestli jasno a čisto, tedy následuje tuhá zima; jestli ale mlhavo, tedy též taková zima přijde. Když svatý Martin se sněhem přiběhl, bude v něm celý měsíc ležet. Na svatého Martina, kouřívá se z komína. Na svatého Martina slunečno – dlouhá zima. Jsou-li na Martina mračna, zima je levná; jestli je noc jasná, zima je mastná. Zůstane li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.

Když pohlédneme na počasí, které nás v následujícím období čeká, tak nadále bude pokračovat slunečné počasí, kterému bude místy překážet nízká oblačnost a teploty se budou většinou pohybovat mezi 4 až 8 °C. Až na konci měsíce bude přibývat oblačnosti na oblačno až zataženo a místy se začnou vyskytovat přeháňky, které budou na horách přecházet ve sněhové. Teploty se budou nadále držet mezi 4 až 8 °C, se začátkem prosince teplota poklesne na denních 1 až 5 °C a to se už i v nižších polohách dočkáme sněhových přeháněk, které budou padat ze zatažené oblohy. Noční teploty se budou neustále pohybovat slabě kolem 0 °C.

Aktuální výskyt srážek sledujte zde.

Meteostanice, teploměry, barometry

vyhrajte poloprofesionální meteostanici

frame-scrollup