Na Hromnice bývá kopno

Na Hromnice bývá kopno
02.02.2019
Hromnice byly pro naše předky významným svátkem nadcházejícího jara, který byl spojen se svěcením svíček, takzvaných hromniček, které měly ochraňovat obydlí před bleskem a před ohněm, a za bouří se dávaly za okno. Také to byl poslední den, kdy byly v domácnostech vystaveny betlémy a vánoční stromky.

Název měsíce je pravděpodobně odvozen od slova nořit, v souvislosti s „nořením“ – praskáním, lámáním a táním ledu, který se noří. Únor je z klimatologického hlediska posledním zimním měsícem.

Průměrná teplota vzduchu se v únoru pohybuje u nás okolo -0,8 °C, což je oproti lednu vzestup teploty o 1,5 °C a už v březnu se s průměrnou teplotou dostaneme nad bod mrazu. Únorové průměrné teploty odpovídají hodnotám v prosinci.

Průměrný úhrn srážek dosahuje 30 mm (1mm srážek se rovná 1 litru vody na metr čtverečný), což je oproti lednu jen zanedbatelný nárůst o cca 4 mm a únor se tak řadí jako druhý nejsušší měsíc. Sluneční svit dosahuje za celý měsíc průměrně 65 hodin, což je nárůst oproti lednu o 20 hodin slunečního svitu.

Významné únorové dny z pohledu pranostik jsou Hromnice a Matěj. Spolu s Hromnicemi mluvíme o tzv. „hromniční zimě“, která bývá často druhým vrcholem zimy, a můžeme počítat s velice nízkými teplotami. Hromnice byly pro naše předky významným svátkem nadcházejícího jara, který byl spojen se svěcením svíček, takzvaných hromniček, které měly ochraňovat obydlí před bleskem a před ohněm, a za bouří se dávaly za okno. Také to byl poslední den, kdy byly v domácnostech vystaveny betlémy a vánoční stromky. Hromnice jsou bohaté na pranostiky, které si všímají rychle se prodlužujícího dne, jako například "Na Hromnice o hodinu více". S tou hodinou to však není úplně přesné, protože od slunovratu se den prodloužil v průměru o hodinu a dvacet minut.

Na Hromnice o hodinu více, půl krajíce, půl píce.
Na Hromnice půl zimy, půl krajíce a půl píce.
Na Hromnice bývá kopno.
Hromnice - zima a léta směsice.
Vlhké Hromnice - hospodářova radost, mrazivé - starost.
Když na Hromnice únor měkký bývá, udeří pak v březnu velká zima.
Na Hromnice zima s jarem potkají se.
Kde se na Hromnice světí hromničky a jimi se za bouřky svítí, tam blesk a hrom neuškodí.
Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče.
Na Hromnice o hodinu více.
Kdyby o Hromnicích napadlo jen tolik sněhu, co je na černé krávě znát, bude úrodný rok.
Hromnice-li jasné a čisté, potrvá déle zima jistě. Pakliže sněží nebo hřímá, jaro jistě v blízku dlívá.
Jihne-li na Hromnice, přilož do kamen. Mrzne-li, po zimě amen.

Únorové pranostiky jsou například tyto: Únor bílý – pole sílí. Jestli únor honí mraky, březen staví sněhuláky. V únoru sníh a led, v létě nanesou včely med. Když v únoru mráz ostro drží, to dlouho již nepodrží. Nechce-li severňák v únoru váti, v dubnu se to musí přec jenom státi. Únorová voda, pro pole škoda.

frame-scrollup