Mořský led v Antarktidě

Mořský led v Antarktidě
22.11.2015
ejméně mořského ledu se zde objevuje na konci února. Průměrně je to 2,8 mil. km², což je asi jednou tak méně než je průměr minimálního mořského zalednění v Arktidě

V minulém týdnu jsme se věnovali mořskému ledu v Arktidě. Z našeho shrnutí jasně vyplívá, že mořského ledu na severní polokouli v průměru výrazně ubývá. Dnes si něco povíme o mořském ledu v Antarktidě a možná budete překvapeni.

Vzhledem k tomu, že na jižní polokouli je jaro a za měsíc bude léto, tak tam v tuto chvíli dochází k úbytku ledu. Období největšího zalednění je v této oblasti na konci září, tedy asi deset dnů po jarní rovnodennosti.

Nejméně mořského ledu se zde objevuje na konci února. Průměrně je to 2,8 mil. km², což je asi jednou tak méně než je průměr minimálního mořského zalednění v Arktidě. Nejmenší mořské zalednění bylo v Antarktidě změřeno v roce 1997, kdy plocha ledu měla pouze 2,2 mil. km². Největší minimum bylo v roce 2013, kdy zde bylo 3,6 mil. km². A letošní rok se zařadil hned za rok 2013, protože letošní minimum činilo 3,5 mil. km².

Pokud se podíváme na maximální mořské zalednění, tak zjistíme, že rozdíl mezi minimem a maximem je zde poměrně velký. Průměrné maximum mořského ledu v Antarktidě se pohybuje kolem 18,5 mil. km². Nejvíce mořského ledu bylo zaznamenáno až v roce 2014, plocha ledu tento rok dosáhla hodnoty 20,2 mil. km². Nejmenší maximální mořské zalednění bylo už v roce 1986, kdy zalednění činilo 17,5 mil. km².

vývoje zalednění

Obr. 1: Minimální a maximální mořské zalednění v Antarktidě v období 1981 - 2010 (NSIDC)

Jižní polokoule tedy nemá pouze převrácené roční období či opačnou cirkulaci atmosféry. V době, kdy se neustále mluví o oteplování planety, jsou čísla z Antarktidy celkem rozpačitá. Na toto téma jsou rozpracovány mnohé studie, ale nikdo zatím nepřišel s jasnou odpovědí. A tak jedinou “uspokojivou“ odpovědí je pro tuto chvíli citace od paní Claire Parkinson z NASA. „Ne každé místo na povrchu Země má stejné podmínky“.

Zdroj: http://nsidc.org/arcticseaicenews/

Autor: TD
 

frame-scrollup