Extrémní počasí ohrožuje Evropu

Extrémní počasí ohrožuje Evropu
30.10.2018
Silný vítr s extrémní srážkovými úhrny ochromují Evropu. Nezkrotné živly si už v Itálii vyžádaly nejméně 10 obětí na životech. Počasí trápí i Rakousko, Francii a orkán zasáhl i nejvyšší polohy naší republiky.

Již včera jsme Vás informovali o záplavách, které trápí Benátky, ale v Itálii je situace vyhrocená ještě více. Extrémní počasí řádilo i v Římě, kde padaly stromy a krátkodobě byly uzavřeny i některé památky. Nejvyšší škody jsou zaznamenány především na severu Itálie v regionech Ligurie, Lombardie, Furlánsko a Benátsko. Problémy hlásí i Rakousko. U našich sousedů došlo k lokálním záplavám, omezení dopravy a výpadkům elektrického proudu v důsledku spadlých stromů. Extrémní počasí se nevyhnulo ani Pyrenejskému poloostrovu. V 24 z celkových 50 provincií vyhlásila země stav ohrožení. Vyšší polohy pak zasypal sníh, který výrazně ochromil tamní dopravu. Neobvyklé počasí zasáhlo i Francii, kde bylo téměř 200 tisíc domovů bez elektrické energie. Ve vyšších polohách byly zaznamenány významné srážkové úhrny v podobě sněhu. Místy napadlo až 40 cm sněhové pokrývky. Kromě pevniny se vichřice s nárazy větru okolo 180 km/h dostala i na Korsiku.


Obr.: Povodně v Rakousku
Zdroj: Vaaju.com

Silný vítr se nevyhnul ani České republice. Na Sněžce vítr pak dosáhl až síly orkánu, kdy v nárazech dosahoval rychlosti až 160 km/h. V oblasti také vydatně pršelo. Na Labské boudě spadlo až 72 mm srážek. Hasiči pak vyjížděli k desítkám spadlým stromům po celé zemi. Doprava se zastavila na některých železničních tratích. Výstraha před silným větrem aktuálně platí pouze pro východní polovinu ČR a bude končit v dnešních večerních hodinách. Zítra nás bude čekat polojasná až skoro jasná obloha, na Moravě a ve Slezsku místy bude přetrvávat nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty vzduchu se budou pohybovat mezi 11 až 15 °C, na Moravě se vyhoupnou až k 17 °C.Silný vítr bude setrvávat na Českomoravské Vysočině i na Moravě, v nárazech dosáhne až 45 km/h.

frame-scrollup