Bouřky zalévaly jen vlhké oblasti

 Bouřky zalévaly jen vlhké oblasti
23.07.2019
Když bouřky postupují krajinou, tak si logicky vyhledávají oblasti, kde je dostatek vlhkosti.

Léto je v plném proudu, teploty se opět vrátily do normálu a tropické teploty se opět stanou každodenním chlebem. Letošní léto je však velmi tragické na bouřkové situace a trvalý déšť se nevyskytuje vůbec.

 

I přesto, že silné bouřky se v České republice objevovaly, tak zasáhly jen dvě pětiny území. Tam, kde byly bouřky v červnu, tam byly i v červenci. Tedy bouřky si vybíraly místa, kde už voda spadla a tam, kde je sucho, tam se nedostaly. Hloupost přírody? Nejspíš ano, ale fyzika je neúprosná.

 

Bouřky velmi komunikují s aktivním povrchem. Bouřka sice pochází z nebe, ale hlavní zdroj si bere ze zemského povrchu. Potřebuje energii, která se vytváří od zemského povrchu a potřebuje vlhkost, tu také nachází zejména v přízemních vrstvách atmosféry. Když bouřky postupují krajinou, tak si logicky vyhledávají oblasti, kde je dostatek vlhkosti. Tím se rozdíly mezi suchými oblastmi a těmi vlhkými výrazně zvětšuje.

Loni to byl severovýchod, který se radoval z pravidelných bouřkových srážek a sucho tam nebylo takové, jako na ostatním území. Letos je situace jiná. Na severovýchodě je situace nejhorší z celé České republiky, naopak oblast kolem Prostějova, Vyškovska nebo dolního toku Pomoraví mají letos výrazně lepší situaci než zbytek České republiky.

 

Obr. Sucho se v České republice opět zvětšuje

Zdroj: intersucho.cz

Kdyby takto vypadala situace na konci srpna, tak bychom se možná nemuseli tolik obávat, ale ještě není ani konec července a předpovědi jsou přímo katastrofické. Do konce července by už nemělo pršet a teploty budou na celém území přesahovat 30 °C, na severozápadě dokonce atakovat 35 C.

Situace na konci července bude tedy ještě horší a předpovědi na srpen vůbec optimistické nejsou. Na začátku srpna se pravděpodobně opět objeví bouřky, které však situaci výrazně nezlepší. Na konci srpna bude naše vegetace připomínat spíše oblast Sicílie.

frame-scrollup