Víte kolik váží mrak?

Víte kolik váží mrak?
08.11.2018
Ačkoliv se může zdát, že mraky na nebi jen lehce plynou a váží úplné minimum, přece jenom jsou tvořeny vodou a ta určitou hmotnost má. Kolik tedy takový mrak může vážit? Skutečně hodnoty Vás možná překvapí.

Samozřejmě přesnou hmotnost konkrétního mraku je možné určit jen velmi složitě. Není však problém odhadnout jeho teoretickou hmotnost. Nejprve si však musíme uvědomit, že mraky můžeme kategorizovat dle vnitřní struktury a výšky, ve které se nacházejí. Každy typ mraku má tak jinou hmotnost vůči svému objemu. Jednoduše řeečeno oblaka se stejným rozsahem nemusí vážit stejně. Důležitým kritériem je hustota různých typů mraků, tedy koncentrace a velikost kapiček vody, které oblaka tvoří. Typický cumulus – kupa má obvyklou hustotu 0,5 g/m3, jeho výška i šířka bývá zhruba 1 kilometr. Z těchto informací pak můžeme jednoduše spočítat, že jeden cumulus má objem 1 miliardu metrů krychlových a obsahuje asi 500 tun vody! Jeden průměrný cumulus tak váží jako 100 slonů, celá Terakotova armáda, plně naplněný Jambo Jet nebo druhý největší kamion na světě. Přičemž bouřkový mrak – cumulonimbus může vážit i šestkrát více asi 3 000 tun.


Zdroj: World Wildlife Fund

A teď si ještě představte, že tato hmotnost musí překonat gravitaci, aby mraky mohly dále bezelstně poletovat na obloze. Voda tak musí být rozptýlena do miliard až bilionů mikrokapiček, kterých se musí spojit  i milión, aby vznikla 1 dešťová kapka. V jednotkách se jedna kapka oblaku pohybuje okolo 2 mikrometrů (mikrometr [symbol µm] = jedna milióntina metru - 0,000 001 metru). Pro doplnění lidský vlas má šířku asi 50 – 70 µm. S touto jednotkou se pak pracuje především při popisu ultrakrátkých vlnění nebo v elektrotechnickém průmysl při porovnání integrovaných obvodů nebo čipů.


Zdroj: XMI

Na první pohled lehká oblaka jsou ve skutečnosti pořádně těžké váhy, které umí svou hmotnost jen šikovně rozložit.

frame-scrollup