Díl 8.: Oblaka druhu stratus

Díl 8.: Oblaka druhu stratus
20.04.2016
V tomto seriálu najdete základní informace o členění oblaků na 10 základních skupin (cirrus, cirrostratus, cirrocumulus,..). Velmi stručně pak narazíme i na některé jejich konkrétní variace (cirrus uncinus, cirrus intortus..).
 

Oblaka stratus bývají řazena mezi oblaka nejnižšího patra. Vyskytují se často už v podobě mlhy, se kterou se můžeme setkat i na zemském povrchu. Stratus, jak už název napovídá, se řadí spolu s oblaky cirrostratus, altostratus a nimbostratus mezi tzv. vrstevnatá oblaka (stratus = oblačná vrstva). Taková oblaka na obloze často zabírají značnou plochu (ne-li celou oblohu). Skrz oblaka druhu stratus slunce může prosvítat, ale v některých případech jsou oblaka tak hustá, že slunce zcela zakryjí. Na přiložené ilustraci najdete oblaka tohoto druhu v pravé dolní části.

 

Zjednodušený obrázek různých typů oblačnosti na nebi

 By Valentin de Bruyn / Coton (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

 

 

Oblaka tohoto druhu se na Zemi vyskytují nejčastěji v podobě šedého, mlhavého a téměř jednotvárného závoje bez jakýchkoli detailů. Přesto rozlišujeme několik variací a tak bychom mohli některé variace těchto oblak alespoň vyjmenovat a stručně popsat. Stratus nebulosus se například vyznačuje svým mlhavým, jednolitým vzhledem bez jakýchkoli detailů. To stratus fractus má podobu několika oddělených oblaků, které se mohou lišit svou barvou i výškou.

 

Oblačnost u horského pásma

Stratus fractus, autor snímku: C. Holzhammer 

 

S pojmenováním undulatus jsme se již setkali u mnoha jiných oblaků a vždy platilo, že se vyznačovali výrazným zvlněním. A protože i z těchto oblaků mohou vypadávat různé typ srážek, můžeme oblak označit i jako stratus praecipitatio. Ačkoliv tato oblačnost není mezi lidmi nijak oblíbená, přesto je i na těchto oblacích něco krásného. Oblaka stratus můžeme ve vhodný čas a na správném místě pozorovat coby oblak, který na první pohled připomíná mlhová moře či záliv, jež obklopuje okolní vrcholky hor či kopců. Když se zkombinuje silná inverze s východem slunce, existuje jen málo úkazů podobného typu, které by se něčemu takovému mohly vyrovnat. Často nám stratus dokáže před očima vykouzlit takové scény, jaké by si nedokázal představit ani umělecký malíř. Za zvláštních okolností může stratus vykouzlit i některé optické jevy.

 

Východ slunce nad probouzející se krajinou

Stratus v podobě slabě patrného mlhavého moře při východu slunce, autor snímku: Petr Hykš

 

 

Co se identifikace týče, není těžké oblaka druhu stratus bezpečně rozeznat od ostatních. Je třeba si uvědomit, že jde o typického zástupce oblak nízkého patra, který bychom mohli směle přirovnat k mlze. 

 

 

 

 

Velmi zjednodušeně by se tedy dalo říct, že oblaka druhu stratus můžeme bezpečně rozeznat od ostatních. Je třeba si uvědomit, že jde o typického zástupce oblak nízkého patra, který bychom mohli směle přirovnat k mlze.

V příštím díle se budeme zabývat oblaky druhu stratocumulus.

 

Autor: PH

frame-scrollup