Díl 4.: Oblaka druhu cirrocumulus

Díl 4.: Oblaka druhu cirrocumulus
10.04.2016
Oblaka vídáme každým dnem. Jsou pověstná tím, že mají pokaždé jiný tvar a s trochou fantazie v nich můžeme vidět vše, nač si jen vzpomeneme. Přesto jsou jisté zákonitosti a znaky, podle kterých lze oblaka rozdělit do deseti základních druhů. Podívejte se jak.


Oblaka druhu cirrocumulus patří mezi oblaka nejvyššího patra troposféry. Slunce skrz ně snadno prosvítá a oblaka tedy nezanechávají stíny a jsou vždy světle zbarvena. Na obloze vždy tvoří formace či skupiny několika menších obláčků různých tvarů. Na příložené ilustraci najdete "cirrokumuly" v horní části uprostřed.

 

Zjednodušený obrázek různých typů oblačnosti na nebi

 By Valentin de Bruyn / Coton (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

Přes svou zdánlivou jednoduchost jsou tato oblaka vcelku náročná na identifikaci. Pokud se s nimi na obloze setkáme, můžeme je snadno zaměnit za jiný typ oblačnosti. Bude proto nejlepší, když si zde ukážeme pouze jednu variaci těchto oblak, která jsou pro oblačnost druhu cirrocumulus typická a od jiných typů oblak se dají celkem dobře rozeznat. Jde o oblaka druhu cirrocumulus floccus, která možná znáte pod lidovým označením beránky. Vyznačují se tím, že tvoří početné skupinky obláčků o malé velikosti. Někdy mohou být obláčky navzájem spojené.

 

Oblačnost pokrytá oblačností

Oblaka druhu cirrocumulus floccus, autor snímku: Petr Hykš

 

 

Oblaka cirrocumulus můžeme snadno zaměnit za oblaka druhu cirrus, které se velmi často objevují spolu s cirrokumuly. Splést si je ovšem můžeme také s oblaky, o kterých se budeme bavit v příštím díle tohoto seriálu. Jsou si vzhledově velice podobné, ale jsou zde dva znaky, podle kterých je můžeme snadno rozeznat. Oblaka druhu altocumulus se od oblak cirrocumulus liší tím, že mají na obloze úhlovou velikost více než 1° (tedy přibližně dvojnásobek slunečního kotouče) a zanechávají stín. Podrobněji se jimi budeme zabývat příště.

 

Autor: PH

frame-scrollup