Zvlněná studená fronta

Zvlněná studená fronta
12.07.2016
V poslední době možná až příliš často slýcháváte pojem zvlněná studená fronta. Co si pod takovou frontou můžeme představit a kde se tyto fronty vyskytují. Něco málo si povíme v dnešním článku.

V poslední době možná až příliš často slýcháváte pojem zvlněná studená fronta. Co si pod takovou frontou můžeme představit a kde se tyto fronty vyskytují. Něco málo si povíme v dnešním článku.

Zvlněná studená fronta se vyskytuje nejčastěji ve střední Evropě a zejména v letním období. Teplý vzduch ve východní Evropě vytváří blok a studená fronta se při postupu zpomaluje. Tím, jak se studená fronta zpomaluje, tak dochází k jejímu zvlnění. Své k tomu však přispívají i horské masivy, ve střední Evropě především Alpy. Když fronta postupuje ze západu nebo z jihozápadu, tak se právě o Alpy začne vlnit. Velmi často se tak stává, že fronta přejde do Čech a dále se vysouvá nad Německo a Polsko. Moravě, Slovensku nebo Maďarsku se vyhne.  Za to mohou právě Alpy, které vytváří frontě překážku. Když k tomu ještě přičteme horký vzduch, tak dostaneme učebnicovou zvlněnou studenou frontu.

Zvlněná studená fronta nad střední Evropou dělá velmi často z meteorologů amatéry.  Numerické modely si totiž nevědí s těmito frontami rady. Někdy předpokládají, že studená fronta přejde a někdy, že zůstane na místě.  Od toho se odvíjí hlavní meteorologické prvky. Teplota vzduchu, vítr, oblačnost či srážky. To všechno ovlivňuje studená fronta velmi výrazně.

Studená fronta protínající naše území

Obr. Příklad zvlněné studené fronty nad střední Evropou

Zdroj:wetter.de

Pokud se zeptáte starších meteorologů na zvlněné studené fronty, tak jen nevěřícně zakroutí hlavou. Podle nich totiž četnost těchto studených front výrazně vzrostla a samotní meteorologové si s nimi nevědí rady. Dříve daleko častěji chodily studené fronty od západu na východ velmi svižně a samotná fronta se udržovala na území České republiky jen několik hodin. V posledních letech se však studená fronta může nad naším územím vlnit hned několik dnů. Proč se synoptické situace takto mění, zatím není jasné. Někteří tvrdí, že se změnila celková cirkulace v atmosféře a to změnilo i dráhu jednotlivých frontálních systémů.

Autor: TD

frame-scrollup