Zpochybňování minimálních teplot
Před pár týdny vpadl do Evropy polární vzduch a na mnohých místech byly mrazy i pod -20 °C. Nejvíce se studený vzduch projevil u našich východních sousedů na Slovensku. Na jedné ze stanic, která měří počasí na Slovensku již od 50. let minulého století byl dokonce naměřen absolutní minimální rekord. Teploměr se zastavil na -29,8 °C. Ještě nikdy se nestalo, aby tato stanice naměřila takto nízkou teplotu a to ani v krutých zimách v 70. letech. Tato událost se stala v Dudinci, na jihu Slovenska.
Obr. 1 Teplota vzduchu naměřena v sobotu 7. 1. 2017 v 05:00 ráno
Zdroj: shmu.sk
Na slovenském portále, který se zabývá o klimatu a meteorologii META and KLIM, se však objevilo zpochybnění naměřených dat. Vyslovil ho pan prof. Milan Lapin, který je považován za předního klimatologa ze Slovenska a byl členem komise IPCC. Pan Lapin naznačil, že data nemusí být přesná, protože stanice byla kdysi přestěhována o několik desítek metrů. Zároveň tvrdí, že při radiačních mrazech je každé přesunutí stanice velmi citlivé. Pan Lapin už kdysi zpochybnil měření Čhmú, kdy nepřímo naznačil, že institut si vybírá nejchladnější místa v České republice a pak těmito údaji plní plátky v mediích.
Pojďme se na to podívat i z druhého úhlu pohledu. Pokud bychom takto měli přistupovat k údaji v České republice, tak nám mnoho kompletních dat nezbyde. Válka, režim, občanské spory, církev či technické omezení často způsobovali stěhování stanic. Samozřejmě klimatologové se snažili zajistit mikroklimatický charakter stanice co nejvíce.
Pokud bychom chtěli zpochybňovat data minimálních teplot, tak musíme zpochybnit i ty maximální. Města rostou, betonové plochy stále více pokrývají krajinu. Nemusíte rozumět počasí, ale jistě víte, že betonová plocha či město daleko více akumulují teplotu, než volná krajina.
Proto bychom měli brát naměřená data, tak jak jsou a nepřemýšlet o klasické otázce...co kdyby?
Autor: TD