Znáte souostroví Tuvalu? Možná brzy zmizí z mapy

Znáte souostroví Tuvalu? Možná brzy zmizí z mapy
20.08.2018
Souostroví Tuvalu se nachází v Tichém oceánu mezi Havají a Austrálií. V příštích desetiletích však hrozí, že zmizí pod zvedající se vodní hladinu. Již nyní se místní připravují na odchod ze svých domovů.

Tuvalu, dříve nazývané Lagunové ostrovy, zahrnuje několik malých ostrůvků. Ačkoliv jeho rozloha pouhých 26 kilometrů čtverečních, Tuvalu je oficiálně uznán jako samostatný stát, který se může pyšnit i jedním prvenstvím. Pokud z populačního žebříčku všech nezávislých zemích vynecháme Vatikán, jedná se o stát s nejmenším počtem obyvatel. Aktuálně na ostrovech žije okolo 11 tisíc lidí. Naopak hustota obyvatel je poměrně vysoká a dosahuje hodnoty 448 obyvatel na km², přičemž se jedná o čtvrtou nejmenší zemi.


Foto: Fiona Goodall

Korálové souostroví Tuvalu můžeme velmi snadno přirovnat k placce. Nejvyšší nadmořská výška dosahuje pouhých 4,5 metrů. Celkově v oceánu postupně mizí 3 ostrovy (Nanumaga, Niutao, Niulakita) a 6 atolů (Funafuti, Nanumea, Nui, Nukufetau, Nukulaelae a Vaitupu).

Lidé na tomto ostrově nikdy neměli lehký život, ale nikdy se nevzdali. Půda zde není příliš úrodná a ostrovy mnohdy ohrožují tropické bouře. Lidé se postupně naučili pěstovat odolné plodiny, které vykazují zvýšenou toleranci na sůl. V zahradách tak mohou růst i modifikované druhy okurek, fazolí, dýní nebo čínského zelí. Stejně tak se obyvatelé snaží eliminovat svou uhlíkovou stopu a žít v souladu s přírodou. Dobře si uvědomují, že jejich domovy ohrožují právě probíhájící změny klimatu, na kterých se podílí i člověk.


Foto: Fiona Goodall

Obyvatelům do budoucna podává pomocnou ruku především Nový Zéland, který přislíbil přijmout každý rok 75 evakuovaných lidí. Podle odhadů zmizí ostrovy za 30 - 40 let.

 
frame-scrollup