Znáte krvácející vodopády?

Znáte krvácející vodopády?
19.07.2016
Slyšeli jste již někdy termín krvácející nebo krevní vodopád? V angličtině se tento jev pak označuje jako bleeding fall. Čas od času se tento úkaz objevuje v Antarktidě. Pojďme se na něj podívat.

Krvavé vodopády byly objeveny již v roce 1911, kdy s velkým překvapením byla objevena vytékající červená voda z části ledovce na Antarktidě. Poprvé si jevu všimnul australský geolog Griffith Taylor. Nejprve se tento fenomén stal velkým oříškem snad pro všechny vědce, později se objevila řada konspiračních teorií. Jedná se o vědecký podvrh, či má v tomto úkazu prsty mimozemské síly? Ani jedna z těchto možností není správná a vědcům se konečně podařilo tuto záhadu objasnit v loňském roce.

Tání ledovců v oblasti polárního kruhu
Obr.: Krvácející ledovec na Antarktidě
Zdroj: theweathernetwork.com

V minulosti se předpokládalo, že za krvácením stojí červené řasy. Profesorce Jill Mikucki a jejímu týmu se na Univerzitě v Tennessee podařilo tuto domněnku vyvrátit. Pomocí hlubokých sond se mohly začít hledat příčiny „krvácení“ ledovců, dokonce se sondy dostaly mnohem hlouběji. Krvácení ledovců je způsobeno přítomností velkého množství železa, které je neuvěřitelné 2 miliony let uvězněno pod ledovou masou. Avšak přítomnost samotného železa by rudý proud nevytvořilo. Tmavě červená barva je tak vytvářena vytékající solankou z ledovce, kdy železo kvůli přítomnosti reliktní soli z mořské vody (uvězněné taktéž v ledovci v podobě uzavřené kapsle) koroduje a rezne, navíc i na vzduchu pak dochází k jeho oxidaci – tedy rudnutí. Přítomnost slané vody v ledovci zajišťuje i jeho nižší bod tuhnutí, proto po většinu času není ledovec přimrznutý až ke skalnímu podloží, ale obsahuje mnoho vodní báze.

Vytékající železitá voda z útrob ledovce způsobuje na povrchu červené zbarvení
Zdroj: imgur.com

Pod ledovcem jsou ukryty i unikátní bakterie, které jsou staré více jak 5 milionů let. Tyto bakterie se váží právě na přítomné sloučeniny železa. Přežití těchto extrémně odolných bakterií, tak vnuklo vědcům další myšlenku. Podobné nehostiné podmínky jako pod ledovcem panují i například na Jupiterově měsíci Europa. Otevírá se zde tak znovu ve vědecké společnosti možnost pro  existenci mimozemského života.

Krvavý ledovec z něhož nitra proudí červená voda
Zdroj: worldfocus.jagranjunction.com

Autor: SG 

 

frame-scrollup