Žijeme v období vlhka

Žijeme v období vlhka
23.05.2018
Tyto názory jsou však poměrně odlišné od toho co v posledních letech pozorujeme.

V poslední době se stále mluví o suchu, které Českou republiku v posledních deseti letech trápí. Trvalé srážky téměř vymizely a přeháňky a bouřky jen stěží dokáži dohnat dlouhodobou ztrátu. Letošní vegetace se zatím drží, ale pokud bude sucho pokračovat i v červnu a v červenci, tak v srpnu se můžeme dočkat vyprahlé krajiny, která na některých místech bude vypadat, jako příroda v Chorvatsku. Jiný úhel pohledu na tuto problematiku přinášejí vědci z České zemědělské univerzity.

Jejich hlavní teorie se opírá o fakt, že zatímco jižní Evropa zažívá stále častěji čím dál větší sucho, tak severní Evropa zaznamenává stále více a více srážek. Česká republika se nachází na rozhraní těchto oblastí, takže u nás by srážek dramaticky klesat nemělo.

Tyto názory jsou však poměrně odlišné od toho co v posledních letech pozorujeme. Česká republika se opravdu nachází zhruba uprostřed Evropy, takže z logiky věci by mělo na našem území být něco mezi těmito dvěma extrémy, ale realita je poněkud odlišná. Jižní Evropa má sice léta suchá a horká, ale na podzim a v zimě je tato oblast extrémně zásobována bouřemi a silnými trvalými srážkami. Naopak střední Evropa ani v zimě není schopna akumulovat srážky. Na podzim se do střední Evropy většinou nasune oblast vysokého tlaku vzduchu a v zimě přijde severozápadní či západní proudění, které je však silné, takže veškeré srážky zůstanou na horách. Tato voda pak v průběhu zimy nebo na jaře teče pryč z našeho území regulovanými vodními toky.

Vědci také upozorňují na to, že i přesto, že teď Evropa bojuje se suchem, tak v rámci jednoho tisíciletí se posledních 100 let jedná o velmi vlhké období. Tuto teorii již tak snadno vyvrátit nelze a je to samozřejmě možné. Vždyť jsou jasné důkazy o tom, že se v České republice hojně pěstovaly melouny nebo na některých místech na severu i víno. Otázka je, jak nám tyto informace pomohou s akutním bojem proti suchu.

Zdroj: irozhlas

Autor: TD

frame-scrollup