Zasněžená Havaj – fikce nebo běžná realita?

Zasněžená Havaj – fikce nebo běžná realita?
07.12.2016
Když se řekne Havaj, většina z nás si představí tropický ráj obklopený nekonečnými plážemi či tanečnice hula-hula ozdobené květinovými věnci. Někteří si pak vzpomenou i na mohutné sopky, díky kterým celé souostroví vzniklo. Do této představy prostě sníh nezapadá. V dnešním článku Vám, ale ukážeme jinou – mrazivější stránku Havaje.

Může se zdát, že vzhledem k poloze souostroví Havaje je téměř nemožné, aby se zde vytvořily sněhové kupy. Opak je pravdou. Některé lokality jsou dokonce přímo předurčené pro sněhovou nadílku. Poměrně nedávno napadlo na Havaji několik desítek cm sněhu, jak je tohle možné?

Sníh se objevuje na nejvyšších vrcholech, jakou je i např. Mauna Kea – sopka jejíž kráter leží v nadmořské výšce asi 4,2 km nad mořem. I v pozdním červnu se na horu musíte vypravit v teplých bundách. Po návratu z výšlapu se však můžete rychle převléknout do plavek. Mnohdy ale bílým polštářem, který pokrývá vrchol Mauna Kea, nejsou sněhové závěje, nýbrž pouhá oblaka. Nicméně chladný vzduch panující v nejvyšších částech sopky má natolik nízkou teplotu, že se může rychle tropický ráj změnit v ledové království. Takto se děje několikrát do roka. Už samotný překlad jména „Mauna Kea“ mnohé napoví. V češtině bychom mohli havajskou sopku nazývat doslova „Bílá hora“.

Led na sopce Mauna Kea
Obr.: Sopka Mauna Kea (o. Havaj) pohřbená pod sněhem
Zdroj: © Popular Science  

Meteorologové z Honolulu zasněžený vrchol Mauny Kea vysvětlují velmi jednoduše: „Dokud bude v okolí sopky dostatek mraků s ledovými krystaly a teploty vzduchu budou nadále velmi nízké, může se zde objevit sněžení.“ I další vulkán patřící do souostroví Havaje se občas setká se sněhovou pokrývkou. Dostatečně vysokou sopkou je i například Mauna Loa, tyčící se také přímo nad ostrovem Havaj (největší ostrov Havajského souostroví). Na tomto ostrově byl mimo jiné i zabit slavný kapitán Cook, o kterém jsme také nedávno zveřejnili článek (Zápisky kapitána Cooka ukazují, jak rychle Arktida roztává). Posledním havajským ostrovem, kde si můžeme směle postavit třeba sněhuláka, je Maui. Zde se na nejvyšších místech objevuje sníh v období několika let.

Hvězdárny na hoře Mauna Loa odkud je krásně vidět do vesmírnu bez světelného znečištění                                          Mapa Havaje se sopkou Mauna Kea
Obr.: Sníh na sopce Mauna Loa, Havaj                                                                                         Obr.: Lokalizace Mauna Kea a Moana Loa na ostrově Havaj
Zdroj: TripAdvisor                                                                                                                           Zdroj: Subaru Telescope

Můžeme tedy na Havaji strávit dovolenou místo u moře na lyžích? Ano. Ale Havajský lyžařský klub nedoporučuje pokoušet se lyžovat přímo na sopce Mauna Kea, protože je tato lokalita vyčleněna pro vědecké a duchovní účely. Navíc sníh na havaji obecně netvoří vysoký pokryv a místní infrastruktura v těchto oblastech není na potřebné úrovni. Adrenalinoví nadšenci si však mohou i přesto přijít na své.

Havajský lyžařský klub
Obr.: Havajský lyžařský klub, 2012
Zdroj: Hawaii Ski Club Photos

Autor: SG

frame-scrollup