Zaparkovaná auta se v létě stávají smrtícím vězením

Zaparkovaná auta se v létě stávají smrtícím vězením
02.08.2018
V tropických dnech teplota v zaparkovaných autech rapidně roste. Už během třiceti minut teplota interiéru auta stoupne z 30 °C na 50 °C. Nikdy nenechávejte v teplých dnech děti ani mazlíčky v odstaveném autě.

Každoročně si přehřátá vozidla vyžádají mnoho životů. Typickými obětmi se stávají psi a jiná domácí zvířata, která jejich pánové nechají čekat v zaparkovaném autě. Již během několika minut může teplota vzduchu vzrůst na neúnosnou míru. Pokud má venkovní teplota vzduchu 30 °C, dokáže se teplota vnitřku auta vyšplhat za 10 minut průměrně na 39 °C. Dokonce i když venku naměříme příjemných 20 °C, zpravidla je teplota ve vozidle o 10 °C vyšší. Uvězněným mazlíčkům pak nepomůže ani pootevřené okno. Stejně tak zaparkované vozidlo ve stínu nemusí zaručit jedinci v autě bezpečí. Nezapomeňte, že dopadající stín se během dne neustále posouvá, a tak se může snadno stát, že se vrátíte do vozidla vystavenému přímému slunci. Zvířatům může také přitížit náhubek nebo tmavá barva srsti. V některých státech je dokonce zákonem zakázané zavírat zvířata v autech po celý rok. Mláďata nebo zvířecí seniory převážejte raději v ranních nebo večerních hodinách. Pokud uvidíte zaparkované aute s chlupatým obyvatelem uvnitř, neváhejte a zavolejte policii. Symptomy přehřátí poznáte velmi snadno. Kromě zrychleného dechu a zarudlého jazyku zvíře začíná ztrácet koordinaci, třepe se a může dojít i ke zvracení. V nejhorších případech nastává kolaps, koma a smrt.


Obr.: Tabulka teplot vzduchu v zavřeném vozidle
Zdroj: Policie ČR

Bohužel se nezřídka stávají obětmi i malé děti. Malá tělíčka jsou na teplotní šoky mnohem náchylnější, termoregulace zatím není plně vyvinuta a následky přehřátí mohou být fatální. Dbejte proto zvýšené opatrnosti. Odborníci například doporučují nechávat si peněženku nebo telefon v blízkosti autosedaček. Výrobci aut nyní přicházejí s novými technologiemi, které mají na zapomenuté dítě upozornit.

frame-scrollup